Kam se letos pohne zlato a stříbro?

Kam se letos pohne zlato a stříbro?

 

Kam se letos pohne zlato a stříbro, tedy jejich cena, lze snad věštit pouze s pomocí křišťálové koule. Argumentů pro a proti růstu, stejně jako pro a proti poklesu lze snést celou řadu a zcela protichůdné jsou i názory analytiků. Ne že by svému řemeslu nerozuměli, ale při řešení tohoto problému je tolik proměnných veličin, které se mohou vyvíjet jakýmkoliv směrem. Nemluvě o neočekávaných událostech, které teprve mohou nastat a cenu ovlivnit. Toto je pohled z pera Jakuba Petrušky, investičního analytika ze společnosti Zlaťáky.

Vysoké náklady těžařů

Současná nízká cena těchto kovů je velkým problémem pro jejich těžaře. Nižší náklady na pohonné hmoty s velkým poklesem ceny ropy, sice do určité míry pomáhají na straně nákladů, nicméně průměrné náklady na výrobu stříbra se odhadují zhruba na 17 USD a u zlata kolem 1 150 USD za unci. Dnes se ale tyto drahé kovy prodávají za mnohem nižší cenu, než jsou jejich celkové průměrné náklady. Již dnes řada producentů prodává každou unci se ztrátou. Tato situace může mít za následek, že v roce 2016 budou primární producenti zlata a stříbra dodávat na trh menší množství produktů.

Propadající se poptávka po základních kovech má značný dopad na dodávky zlata a stříbra, protože obrovské množství těchto drahých kovů je vyráběno jako vedlejší produkt těžby základních komodit, jako je měď a zinek. Reorganizace Anglo-American PLC, jedné z největších světových těžebních společností, ukazuje, jak těžká je pozice výrobců a jak nepříznivé je prostředí pro jejich činnost. Ceny zlata a stříbra jsou na poklesu od roku 2011 a jen v průběhu minulého roku skončily hluboko pod odhady výrobních nákladů. Nedávná krize u základních kovů může výrazně ovlivnit velikost dodávek drahých kovů v příštích měsících.

Nízká cena, vyšší poptávka

Nižší cena drahých kovů znamená vyšší investiční poptávku. Mincovny a rafinérie byly velmi vyčerpané a nedokázaly v druhém pololetí roku 2015 udržovat tempo. Investoři se museli potýkat s vyššími náklady na pojistné a se zpožděním dodávek. Pouze čas ukáže, zda rok 2016 bude ještě lepší a přinese další rekordy. Nižší ceny v uplynulých 4 letech byly velkým tahounem poptávky. Ceny pohybující se trvale výše budou inspirovat i poptávku na straně nově příchozích, jak jsme mohli vidět během posledního býčího cyklu v letech 2009–2011. Pouze neměnící se a vázaná cena vede obvykle k apatii u investorů. Jako vždy velkou roli hrají geopolitické události, které určují, zda vůbec těžit nebo ne. V roce 2016 budou investoři opět sledovat probíhající ságu kolem Řecka a dalších beznadějně zadlužených evropských národů. Spojené státy jsou v rozporu s Ruskem kvůli Blízkému východu a na Ukrajině. A nedávné otřesy na trzích mohou být předběžným varováním.

Pohne s cenou poptávka průmyslu?

Průmyslová poptávka po zlatě a stříbře může být v roce 2016 vlažná. To je důležitý faktor především pro stříbro, kde výrobci spotřebovávají velkou část toho, co se vyrobí. Jak již bylo uvedeno, někteří ekonomové mají obavy a očekávají možnou recesi v roce 2016. Jakýkoliv propad bude mít vliv na poptávku na položky, jako jsou šperky a další zboží. Nicméně mnoho průmyslové poptávky pochází z odvětví s vysokým růstem. Jedná se o solární energii, zdravotní péči a elektroniku. Pokud by se daná poptávka naplnila, předpokládá se minimální cenový nárůst ve výši 10 % u zlata i stříbra ve fyzické podobě.

Vliv prezidentských voleb v USA

Letos čekají USA volby nového amerického prezidenta. Tradičně se utkají zástupci demokratů a republikánů. Bude se tedy očekávat, zda Baracka Obamu vystřídá kandidát republikánů a ukončí tak vládu demokratů, nebo vše bude pokračovat opět pod vedením demokratické strany. Přední republikánští kandidáti ostře kritizují politiku americké centrální banky (Fed). Objevily se názory, že by země měla směřovat opět k systému, který by byl založený na zlatě. Republikáni dlouhou dobu kritizují zadlužování země a neustálého zvyšování deficitů. Je ale otázkou, zda by případný zvolený kandidát za republikánskou stranu dokázal tento trend zvrátit a nastolit zásadní reformy. Pokud by tato idea dostala šanci a zlato by se opět dostalo do popředí, sentiment po zlatě by se výrazně navýšil. Výsledek voleb bude mít zásadní vliv na další vývoj ekonomiky USA, případně na rozhodování Fedu. Je však pravdou, že výsledek těchto voleb se naplno projeví až v roce 2017.

Zdroj: Zlataky.cz, kráceno

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře