Kam až se může zlato propadnout podle indické centrální banky

Rozumní investoři nespoléhají při hledání informací na jeden zdroj. Jelikož se kovy obchodují globálně, musí se informace shánět ze všech koutů světa. Bohužel, zatímco názorů a dohadů je spousta, pečlivá analýza se hledá těžko. Reserve Bank of India (RBI) je spolehlivý zdroj, vzhledem k tomu, že se odhaduje zlato v Indii na 11% světové zásoby.

Růst poptávky v Indii upozornil na nárůst ve zbytku světa. Vývoj ceny je pro Indii stěžejní. Na jedné straně se projevuje na deficitu běžného účtu kvůli importu zlata a na straně druhé se od ceny odvíjí i půjčky, za které se v Indii ručí zlatem. Propad by se projevil jako americká hypoteční krize.

RBI vyvodila, že spolehlivá předpověď volatility ceny zlata je technicky neproveditelná. Od té doby se ale pustila do studie historických cen a už stihla publikovat výsledky. Došla k závěru, že existuje jen minimální pravděpodobnost propadu ceny o 30% a více v krátkém horizontu. Pokles o 10 – 15% má však v šestiměsíčním horizontu pravděpodobnost 15%.
Něco málo k metodologii. RBI si shrnula propady ceny v šestiměsíčních, tříměsíčních, dvouměsíčních a měsíčních periodách za posledních 30 let. Zjistila frekvenci propadů. Z analýzy vyplývá, že zlato nikdy nekleslo o více než 40%.
Je důležité si uvědomit, že analýza historických dat má své limity, svět se mění. Od roku 2011 ceny zlata udává tzv. „momo crowd“, tedy investoři, kteří nakupují zlato, když ho nakupuje jejich okolí. Pro analýzu takového chování neexistují dlouhodobější data.

Ze studie vyplývá, že se na trhu dlouhodobě střídají periody investování a periody obchodování. Buďto se vyplatí držet dlouhodobě, nebo nakupovat a prodávat s větší frekvencí. Podle strategie investování na základě pravděpodobnosti je lepší v tuto chvíli čekat, až se zlato a stříbro opět dostane do investiční periody. Dlouhodobí investoři mohou zvážit, zda není lepší ignorovat předpovědi založené na indické svatební sezóně a bilionové platinové minci na vykoupení amerického dluhu.

Zdroj: www.kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře