Jižní Afrika – moratorium na těžbu nebude

Jižní Afrika – moratorium na těžbu nebude

Ekonomika Jihoafrické republiky je výrazně závislá na těžbě surovin, jichž je tato země na jižním konci Afriky významným světovým zdrojem. Zejména v případě diamantů a řady drahých kovů – zlata, platiny, palladia.

V posledních měsících se však vláda s cílem ochránit své přírodní zdroje zabývala myšlenkou vyhlásit moratorium na přidělování nových těžebních licencí. Ministr zdrojů nerostných surovin Mosebenzi Zwane řekl v červenci, že zamýšlí pozastavit udělení žádostí o průzkumná a těžební práva.

Vše je nakonec jinak. Jihoafrické ministerstvo pro nerostné suroviny zrušilo svůj plán zavedení moratoria, kterým se pozastavuje vydávání nových licencí v oblasti těžby a průzkumu. Moratorium přitáhlo kritiku ze strany průmyslu kvůli obavám, že by to mohlo brzdit růst a investice do jižního afrického těžebního sektoru, které již čelí politické nejistotě, poklesu cen, rostoucím nákladům a často násilným pracovním sporům. Jihoafrická báňská komora naopak podala soudní žádost o zabránění tomuto moratoriu.

Proslulé středisko těžby diamantů město Kimberley je synonymem jihoafrické těžby drahých kovů.

Nakonec dohoda

Podle páteční zprávy agentury Reuters nakonec ministerstvo oznámilo, že na základě různých podnětů průmyslových aktérů k navrhovanému postupu nebude moratorium pokračovat. Báňská komora, která zastupuje těžební společnosti, jako jsou Anglo American a Sibanye Gold, uvedla ve svém prohlášení, že došlo k dohodě s těžebním oddělením ministerstva, které hájilo moratorium. Podle báňské komory byla již dohoda schválená i vyšším soudem.

Komora se také obrátila na soud kvůli nové hornické chartě, která navrhuje zvýšit požadovanou úroveň vlastnictví hornických firem černými lidmi.

Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře