Na jihokorejském zlatu Indové vydělávají

Na jihokorejském zlatu Indové vydělávají

Tedy vydělávají zejména indičtí obchodníci se zlatem. Podle agentury Reuters totiž indičtí obchodníci dovezli či dovezou během letošního července a srpna až 25 tun zlata z Jižní Koreje, což jim umožnilo vyhnout se nedávno zavedenému desetiprocentnímu clu na dovezené zlato. V problémech se tak ocitají indické rafinerie a banky, které nemohou tak výrazným slevám konkurovat.

Díra v předpisech

Indie, druhý největší světový spotřebitel zlata po Číně, ukládá desetiprocentní dovozní clo na zlato. To se ale nevztahuje na země, s nimiž Indie podepsala dohody o volném obchodu, jako je například Jižní Korea. Aby se zabránilo bezcelním dovozům z těchto zemí, dosud v Indii platila spotřební daň ve výši 12,5 %. Tato však byla společně s dalšími místními daněmi zrušena, kdy byla od 1. července zavedena daň z přidané hodnoty zboží a služeb (GST).

Tohoto stavu ihned využila řada indických obchodníků. Podle tajemníka Asociace zlatých rafinérií a mincoven Jamese Joseho indičtí obchodníci již z Jižní Koreje od počátku července dovezli 12 tun zlata a toto množství se do konce srpna může zvýšit až na 25 tun. Jižní Korea je při dovozu zlata upřednostňována před jinými zeměmi, se kterými Indie obchoduje, protože je schopna dodat zlato ve formě mincí nebo jiných předmětů, na které neplatí dovozní clo.

Indové zlato milují, a tak se nyní obchodníci snaží na něm vydělat co nejvíce.

Vláda chystá reakci

Tento stav se samozřejmě nelíbí indickým rafineriím zlata a bankám. Ředitel největší rafinerie zlata v zemi Rajesh Khosla (společnost MMTC-PAMP India) k tomu pro agenturu Reuters řekl: „Tito dovozci zlata z Jižní Koreje ušetří desetiprocentní dovozní clo. Rafinerie pracují s marží 0,65 procenta a těžko tak mohou soutěžit s těmi, kteří mohou poskytnout výraznější slevu právě díky úspoře na dovozním clu.“

Na vzniklou situaci se snaží reagovat také indická vláda, která rychle připravuje na podobné případy zavedení vyrovnávací daně.

Podle předběžných údajů poradenské společnosti GFMS se indický dovoz zlata za prvních sedm letošních měsíců zvýšil na 550 tun, což více než dvojnásobek skutečnosti stejného období roku loňského.

Zdroj: Reuters

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře