Jihoafrické zlaté doly v problémech

Polovina jihoafrických zlatých dolů hospodaří se ztrátou. Tíží je řada velkých problémů.

Zásadními problémy jihoafrických těžařů zlata jsou nízká cena žlutého kovu, zostřující se pracovní spory a rostoucí náklady na průzkum ve stále větších hloubkách. Tato doslova toxická směs problémů pak ústí ve vysoké ztráty těžařů.

Například společnost AngloGold Ashanti, třetí největší světový producent a největší jihoafrický těžař zlata, zaznamenal ve svých jihoafrických dolech v letošním druhém čtvrtletí čistou ztrátu 142 milionů dolarů oproti 80 milionům ve stejném období loňského roku. Další společnost, Harmony Gold, vykázala v minulém finančním roce (skončil 30. června) čistou ztrátu 352 milionů dolarů. A další společnosti, Gold Fields, klesl zisk ve druhém čtvrtletí o 40 procent.

Half of South Africa’s gold mines operating at loss — report

Jihoafrické zlaté doly patří mezi nejstarší a současně také nejhlubší zlaté doly na světě. To nutí zdejší těžaře výrazněji než jinde investovat do nových technologií, snížit náklady na pracovní sílu, zvýšit účinnost při těžbě zlata a těžit 24 hodin denně po celý rok. Poslední údaje z Těžařské komory však ukazují, že zdejší horníci pracují dvě třetiny dne a 275 dní v roce.

Srinivasan Venkatakrishnan, generální ředitel zmíněné společnosti AngloGold, charakterizoval pro agenturu Bloomberg situaci zcela jasně: „Pokud nic nepodnikneme, bude budoucnost jihoafrické těžby zlata mít klesající trend.“ Což není pro zemi, jejíž ekonomika je z velké části závislá na těžařském průmyslu, moc příjemná zpráva.

V problémech však nejsou jenom tyto starší doly. Ziskový zatím není ani jediný plně mechanizovaný zlatý důl v zemi South Deep (na snímku). Ten by se měl dostat do zisku do konce roku 2016.

Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře