Jihoafrické zlaté doly stávkují VIDEO pohled do zlatých dolů

Přibližně 80 000 horníků v Jižní Africe se rozhodlo stávkovat za vyšší platy, ovšem odbory podstatně snížily své požadavky.
The National Union of Mineworkers (NUM) žádá 10% navýšení platů. Na tuto hranici odbory slevily z původních až 60% pro určité pracovníky. V minulém týdnu horníci odmítli nabídku 6% navýšení, které odpovídá současné míře inflace v zemi.

Jihoafrický zlatý průmysl je jedním z největších na světě. V posledních letech upadá, zatímco odvětví platiny se stále zotavuje z násilných stávek v loňském roce. Bylo odhadnuto, že stávka těžařů zlata bude stát JAR přes $30 milionů nerealizovaného výstupu denně. Firmy varují před možností zavírání dolů a ztrátě pracovních míst následkem stávky. Tvrdí, že jejich náklady se zvýšily z důvodu nutnosti hlubší těžby.

President Jacob Zuma urgoval obě strany k nalezení řešení, protože „Stávka poškodí obě strany“. NUM prohlásil, že horníci odejdou z práce v 18:00 (stejné časové pásmo, jako ČR). Potvrdil, že jsou si vědomi devastujícího účinku na ekonomiku a dodal, že je to z velké části „ekonomika bělochů“ s žádným prospěchem pro chudé černé horníky.

Mluvčí odborů LEsiba Seshoka zamítl, že by 60% nárůst platů byl excesivní a dodal: „Když mohou šéfové sedět v klimatizovaných kancelářích a vydělávat miliony dollarů, proč by oni (horníci) nemohli dostávat 7000 ($700) měsíčně?“. Později odbory vzkázaly, že nabídly společnostem dohodu o 10% nárůstu, pokud bude přijata, odvolají stávku.

VIDEO dokument. Pohled jak to vypadá ve zlatých dolech

Charvát, 9.9.2013
Zdroj: BBC

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře