Jihoafrická těžba má potíže se sháněním kapitálu

Úsilí těžebních společností provozujících doly v JAR o získání investorů a jejich prostředků by mělo větší úspěch, kdyby v zemi bylo méně korupce a stabilnější trh práce.
Bývalý ředitel Anglo American, Jim Rutherford, v rozhovoru řekl, že: „JAR prohrává boj o světový kapitál, který potřebuje pro budování nových projektů, a také zaostává za mezinárodní konkurencí“.
Tržní kapitalizace jihoafrických těžařů vyjádřená podílem na světovém těžebním průmyslu za 25 let klesla ze 39 % na pouhých 5 % v pozadí nárůstu nových míst v Latinské Americe a Asii.

„Jižní Afrika výrazně zaostávala“, sdělil Rutherford více než 400 delegátům konference Indaba v Jorburgu. Za zmíněných 25 let se stalo pouze jednou, že JAR překonala výkonností svého těžebního průmyslu ostatní světové hráče, ale to jen proto, že ji pokles zasáhl pomaleji. Vypaření hodnoty akcií světového těžebního průmyslu bylo v desetiletí do roku 2013 obrovské.
Důlní společnosti vytvořily 1,4 bilionu dolarů zisku, ale volných peněžních prostředků jim nakonec zbylo pouze 86 miliard – 900 miliard spolykaly kapitálové výdaje, slučování a akvizice společností. Pak ale měly problém s vyplácením dividend.
„Těžební průmysl si postupně získává zpět důvěru investorů, a proto je tady takový tlak na vyplácení zisku akcionářům“, tvrdí Rutherford. JAR propásla komoditní boom. Dekáda do roku 2013 vykázala pouze 0,1% růst, zatímco v Austrálii zvládli 4,6% a v Brazílii 3,4%.
O korupci mluvil CEO společnosti Royal Bafokeng Platinum Steve Phirhi: „Zdá se, že korupce přerostla v národní sport. Ti, kteří se snaží zůstat čistí, jsou chápáni jako hloupí a překážející a bývají odstraněni.“

Charvát, 14.10.2014
Zdroj: Business Day live

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře