JAR – zpátky do práce

Jihoafrická výroba nečekaně zrychlila i v listopadu díky ustálení produkce, které následovalo po uklidnění série hornických stávek. Čísla od statistiků zveřejněná 10. ledna to dokazují. Výrobní výstupy vzrostly o 3,4%, v říjnu to bylo 2,7%.
Stávka kvůli platům, která začala v platinových dolech v srpnu, se rozšířila na zlato, uhlí a železnou rudu, dohromady podle Hornické komory se zúčastnilo 120 000 zaměstnanců. Stávka zasáhla i dopravu a zemědělství. V říjnu pak začala ustupovat, když došlo k vyjednání mzdových kontraktů.

„Těžařský průmysl v podstatě představuje polovinu naší produkce“, ohlásil ekonom z nezávislé skupiny Economists.co.za, Mike Schussler z Johannesburgu. „Naše produkce se ale stále nevyhoupla z dlouhodobého hlubokého poklesu. Celkově máme s výrobní částí ekonomiky problémy a to zahrnuje i dolování.

Kromě odborářů musí jihoafričtí vývozci hledat náhradní trhy pro své zboží kvůli úpadku poptávky v Evropě, kam proudí obvykle třetina exportů. Sedmnáct zemí eurozóny podle předpovědi ECB tenhle rok propadne o 0,3%.

Chorvát 17.1.2013
Zdroj: www.Bloomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře