Jaké mince milují čeští investoři?
Jistě, je možné uvažovat tak, že investuji do zlatých mincí a je mně jedno, jaké mince za své peníze kupuji. To je možné. Řada investorů si však vybírá, do jakých mincí chce investovat. Jaká je nejoblíbenější trojice zlatých mincí z pohledu českých investorů?
Možná překvapí, že devět desetin českých zájemců o investování do mincí se soustřeďuje na pouhé tři mince. Představme si je.
Rakouský Philhamoniker
Není divu, vždyť rakouská zlatá mince Wiener Philharmoniker patří k nejžádanějším investičním mincím v celé Evropě. Od roku 1989 je ražena zlatá mince, kterou díky velkému úspěchu u investorů doprovází od roku 2008 její stříbrná sestra. Unikátnost mince spočívá i v tom, že se jedná o jedinou minci s nominální hodnotou jednoho eura. Na líci mince jsou vyobrazeny varhany ze sídla Vídeňské filharmonie. Na rubu pak další nástroje filharmoniků.
Kanadský Maple Leaf
Zlatá mince Maple Leaf vznikla v roce 1979 jako alternativa k jihoafrickému Krugerrandu. Ten sice dominoval světovému trhu se zlatými mincemi, ale díky tehdejší jihoafrické politice apartheidu a následnému ekonomickému bojkotu země byl velmi obtížně dostupný. Podobně jako u výše uvedeného Philharmonikeru se později, tentokrát v roce 1988, objevila jednouncová stříbrná varianta.
Americký Eagle
Původní americká mince Eagle byla ražena v letech 1795 až 1933 a původně sloužila jako platidlo. Její nástupkyní se staly mince Double Eagle a Half Eagle. Přitom Double Eagle z roku 1933 patří mezi vůbec nejdražší sběratelské mince, neboť jich existuje velmi málo.
A jak jsme na tom ve srovnání se světem? Kromě tří zmíněných jsou mezi nejoblíbenějšími také jihoafrický Krugerrand, čínská Panda, australský Kangaroo a jedněmi z vůbec nejžádanějších jsou možná překvapivě zlaté mince Turecké republiky.
Zdroj:
AuPortal
Komentáře