Jaké jsou zásoby platiny? Jaká bude poptávka po platině?

Pokusy o odhadnutí množství platiny ve skladech investorů a důlních společností je alchymie. GFMS Thomson Reuters ve velké Británii odhadli zásoby platiny na 4,5 milionů uncí v roce 2012.
Některé jejich předpoklady jaké jsou zásoby platiny, ale nejsou tak docela spolehlivé…
Převažuje názor, že se tyto zásoby snižovaly, ale trh není zrovna v klidu.

Například 900 000 platinových uncí v rukou burzovního fondu (ETF) Absa Capital nefunguje jako klasická zásoba na skladě.

Derek Engelbrecht, odcházející marketingový ředitel Impala Platinum, tvrdí, že se zásoba v případě potřeby jen tak nerozpustí. Investoři pochopitelně budou ochotní prodávat, až uvidí, že budou mít maximální možný zisk. Po roky hromaděné zásoby platiny tak ještě roztahují fundamentální schodek na trhu platiny a těžaři nedodávají dost platiny na to, aby to uspokojilo potřeby výrobců automobilových katalyzátorů.

V příštích měsících bude pro trh platiny důležitý začátek prodeje automobilů s palivovými články od Hyundai a Toyoty.
Kromě toho se podařilo podstatně snížit potřebné množství platiny pro výrobu katalizátorů na jeden motor. Oproti předchozímu desetiletí se výrobci dostali na poloviční množství platiny v jednom automobilovém katalizátoru.

Zavedení technologie palivových článků v běžných automobilech by měla pomoci objednávka těchto článků do Japonska, které jejich zavedením reaguje na katastrofu ve Fukushimě.

Charvát, 27.3.2014
Zdroj: Miningmx

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře