Jaká bude cena zlata? Klesne dovoz zlata do Číny? Čínské importy zlata mohou klesnout

Čínské importy zlata mohou klesnout. Čína je jedno z mála světlých míst kde se zlatu dařilo v jinak katastrofickém roce pro cenu zlata.
V lednu 2014 to vypadalo, že se oproti minulému rekordnímu roku dovoz zlata do Číny sníží, což by přidalo zlatu na problémech – analytici předpovídali pokles cen i pro druhý rok.
Na druhou stranu, jakýkoliv pokles čínské poptávky bude nejspíš omezen 28% propadem z minulého roku. Ten udržel zájem maloobchodních kupujících vysoko obzvlášť v zemi, která je v současnosti největším spotřebitelem zlata, navzdory tomu, že velcí investoři loví zisky jinde.

Čínští investoři se na zlato vrhli v minulém roce hlavně po cenovém pádu v dubnu. V prvních 11 měsících roku 2013 se importy zlata do Číny vyšplhaly na dvojnásobek, tedy 1060 tun. Takový objem odpovídá třetímu místu na světové scéně.

Ale čínské dovozy z Hong Kongu (jediná dostupná data) mohou v roce 2014 zpomalit, tvrdí 4 analytici, z nichž 3 odhadovaly pokles o více než 10%.
S cenami na úrovních roku 2010 se vloni také o zlato poprali maloobchodní kupující a snížili zásoby čínským bankám a klenotníkům, kteří je museli ke konci roku doplnit. Poptávka byla také podtržena množstvím nově otevřených velkoobchodních showroomů.

„Je nepravděpodobné, že by čínská poptávka v roce 2014 stačila té loňské“, řekl Robin  Bharr ze Société Générale.

Charvát, 6.3.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře