Jak se fixuje cena zlata v Londýně

Londýnský trh se zlatem a stříbrem čelí možnosti přezkoumání způsobu určování ceny. Století stará tradice se dostává na světlo po alarmujícím skandálu LIBOR, který odhalil silnou manipulaci úrokové míry ze strany bank.

Americká komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) rozpoutala řadu diskuzí, zda je denní nastavování ceny zlata a stříbra přístupné manipulaci. Komisař Scott O’Malia sdělil ve čtvrtek, že je „situace zatím na začátku svého vývoje“.

The Wall Street Journal, citující nejmenované zdroje, napsal ve středu, že CFTC analyzuje různé aspekty vytváření ceny zlata a stříbra, mimo jiné, zda je dostatečně transparentní.
„Cokoli bylo prohlášeno v oné zprávě je více, než to, co ve skutečnosti děláme“, řekl O’Malia reportérům na výroční konferenci Asociace oblasti futures na Floridě. „Myslím, že proběhlo několik rozhovorů. Procházíme indexy a ceny a jak jsou sestavovány.“

CFTC odmítla poskytnout oficiální komentář a odpověď London Gold Fixing Company a London Silver Fixing Company také není k dispozici.
Další komisař CFTC Bart Chilton, známý jako výřečný podporovatel regulací k ochraně investorů a spotřebitelů, odmítl přímo reagovat na zprávu se slovy: „Vzhledem k důmyslné manipulaci, kterou jsme viděli v některých ohledech u LIBORu, předpokládám, že i ostatní míry je na místě vyšetřit.“ Ani britský Úřad pro finanční také neposkytl mnoho informací, pouze sdělil, že se připojuje k široké revizi cenových úrovní, kterou vede Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry (IOSCO).

V současné době se určení ceny zlata provádí dvakrát denně prostřednictvím telefonické konference pěti bank: Bank of Nova Scotia-ScotiaMocatta, Barclays Bank, Deutsche Bank, HSBC Bank USA, NA a Société Générale. Účastníci vycházejí z příkazů svých klientů.

Tento proces je tématem debat v případě zlata a u stříbra se CFTC v minulosti (2008) věnovala stížnostem, které souvisely i s určením ceny stříbra. Většina zasvěcených však věří, že je proces transparentní.

Charvát 23.3.2012
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře