Jak dlouho ještě vydrží největší stříbrný důl?

Jak dlouho ještě vydrží největší stříbrný důl?

Mexiko je zemí stříbru zaslíbenou. Největší světová naleziště stříbra, dlouhodobě největší těžba stříbra na světě. I nyní se v Mexiku dostává na svět zhruba pětina světové produkce stříbra. Přesto největší těžaři bojují s velkým problémem – klesající výnosností svých dolů.

Výnosy postupně klesají, náklady rostou

Mexický stát Zacatecas patří s několika sousedními státy mezi území stříbru přímo zaslíbeným. Stříbro se zde těží již od 16. století od kolonizace země Španěly. V tomto státě se stříbro těží od roku 1824 i v dole Fresnillo (na snímku), jenž je dnes největším dolem na těžbu stříbra na světě. Téměř dvě století těžby v tomto dole však také znamenají, že nejlukrativnější ložiska jsou již vyčerpaná a výnosnost těžby stále klesá. Pro srovnání – kolem roku 1800 se z vytěžené tuny rudy dařilo získávat čtyřicet až padesát trojských uncí kovu (1 trojská unce představuje zhruba 31,1 g). O takových výtěžnostech si však majitelé dolu Fresnillo mohou nechat jenom zdát. V roce 2005 činila výtěžnost jejich dolu 15,2 trojské unce z tuny vytěžené rudy. V roce 2010 to však bylo již jen 14,1 trojské unce a v roce 2015 spadla výtěžnost dokonce jen na 6,5 trojské unce z tuny vytěžené rudy.

Nejenom výtěžnost, v dole Fresnillo klesá i celkové množství vytěženého stříbra. Zatímco v roce 2010 bylo v dole vytěženo 35,9 milionu uncí, v roce 2015 již jen15,6 milionu uncí stříbra. To vše při stále rostoucí poptávce světového průmyslu po stříbru (například mobilní telefony, solární panely atd.).  Při zhruba stejném množství vytěžené rudy, ale méně než polovičním množství získaného stříbra to znamená výrazný růst nákladů na získanou unci stříbra.

Samozřejmě, že firma Fresnillo se nespoléhá pouze na tento důl, ale hledá další ložiska a otevírá nové doly. Nemalé finance získává i z těžby zlata. V případě dosud největšího stříbrného dolu na světě se však zdá, že jeho dny se pomalu blíží svému konci.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře