Írán – další pohroma pro těžaře?

Írán – další pohroma pro těžaře?

Proč se velký perský stát může stát další pohromou pro již těžce zkoušené těžaře mnoha průmyslových kovů? Nebo se stane jejich nadějí?

Írán, mocný perský stát, je v povědomí mnoha lidí spojován hlavně s velkou těžbou ropy. A protože v polovině příštího roku mají skončit dlouholeté ekonomické sankce uvalené na tuto zemi, přemýšlejí mnozí o tom, jaký dopad na ceny bude mít skutečnost, až tento pátý největší těžař ropy v rámci OPEC bude moci svou produkci otevřeně vrhnout na světové trhy. Že to nebude mít dobrý vliv na státy z exportu ropy žijící, není třeba pochybovat.

Poněkud ve stínu této skutečnosti stojí fakt, že se nebude jednat pouze o ropu. Írán totiž disponuje dalším velkým nerostným bohatstvím. Ještě větším, než jsou jeho zásoby ropy a zemního plynu. Podle provedených průzkumů země disponuje země až 37 miliardami tun nerostných surovin v hodnotě zhruba 700 miliard dolarů. A to se jedná o průzkumy do hloubky pouhých 50 metrů pod povrchem. Lze tak předpokládat, že hlouběji budou další velké zásoby.

Těžba ropy není jediným bohatstvím Íránu

Země má velké zásoby zejména olova, mědi a železné rudy. V případě některých surovin (železné rudy, manganu, mědi, olova, sádrovce) je země dokonce největším světovým těžařem. V zemi je v současné době přes 3 tisíce aktivních dolů, převážně v soukromých rukou. Jejich problémem jsou však zastaralé, až dvacet let staré technologie. Neboli vysoké náklady samotné těžby.

Co by tedy mělo uvolnění sankcí změnit? Budou uvolněna dosud blokovaná íránská aktiva ve výši 30 miliard dolarů, odblokuje se přístup k mezinárodním přímým investicím, zvýší se export surovin, zvýší se šance na dovoz moderních průmyslových technologií. Země již připravuje investiční projekty do energetiky i do těžby průmyslových surovin. Tyto projekty ve výši 59 miliard dolarů mají být spuštěny po zrušení sankcí. Zájem ze strany vyspělých států je velký a zemi již navštívila řada obchodních delegací z Evropy i zbývajících částí světa. A přestože řada světových těžařů může mít s íránskou vyšší a efektivnější produkcí problémy, trochu paradoxně se i jim tady otevírá velká možnost. Alespoň těm velkým. Investice do íránského těžebního průmyslu se jim mohou velmi výrazně vyplatit.

Zdroj: Ekonomický deník

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře