Investovat a nakupovat zlato? Banky investuji nejen Rusko 7 měsíců zvyšuje rezervy zlata!

Ceny zlata stříbra zažívají těžké chvíle, zlato i stříbro je stále levné, otázka je tedy zde, zlato, stříbro nakupovat nebo ne? Nová data od Mezinárodního měnového fondu za duben ukazují, že centrální banky stále poptávají zlato. Evidentně ne v takových objemech jako jsme byli zvyklí, ale přesto se něco najde.
Rusko a Kazachstán pokračují ve štafetě navyšování rezerv již sedmým měsícem (myšleno v dubnu). Významnější z dvojice, Rusko, zvýšilo zásoby o 8,4 tuny na celkových 990 tun, což za tento rok dělá již nárůst o 3,4% (pro porovnání s 8,5% v roce 2012) a to má země sedmé největší zásoby zlata na světě, pokud se bavíme o srovnání států. Kazachstán se také nemůže stydět, protože se nákupem 2,6 tuny kovu vyšplhal na 125,5 tun. Zatím 8,9% nárůst oproti 41% vloni.

Pro kompletnost je třeba zmínit také Ázerbájdžán s nákupem 32 000 trojských uncí za duben a celkovou zásobou nyní na 129 000 uncích. V prosinci země neměla vůbec žádné zlato. O poznání více navýšilo zásoby Turecko, které nakoupilo 586 000 uncí a dohromady vlastní 13,73 milionů uncí. Centrální banka totiž začala akceptovat zlato jako zálohu od komerčních bank.

Rozvíjející se trhy reagují nákupy na krizi zadlužených státních rozpočtů spojených s měnami jako USD a Euro. Této poptávce se pravděpodobně daří absorbovat nabídku a částečně krotit pád ceny na trzích.

Charvát, 27.5.2013
Zdroj: Proactive Investors Australia

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře