Investoři „znovuobjevují“ zlato

Investoři „znovuobjevují“ zlato

Zdá se, že investoři „znovuobjevili“ kouzlo zlata. Svědčí o tom výsledky prvního pololetí, kdy poptávka po zlatě dosáhla množství 2 335 tun. Vliv na tento výsledek má zejména zvýšená poptávka ze strany burzovně obchodovaných fondů (ETF).

Podle zprávy Světové rady pro zlato (WGC) dosáhla celková poptávka po zlatu v prvním pololetí 2 335 tun, což je o patnáct procent více ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Zájem o žlutý kov se zvyšoval hlavně mezi burzovně obchodovanými fondy (ETF). Nákupy zlatých šperků se naopak snížily, menší zájem měli zejména Číňané a Indové, kteří jsou největšími spotřebiteli zlata na světě.

Důvodů zvýšeného zájmu o zlato je více – nejistá situace na Blízkém a Středním východě, záporné úrokové sazby, nízká cena ropy a dalších komodit a v neposlední řadě i britský brexit. Ten podle Alistaira Hewitta z WGC dál zvýšil nervozitu na finančních trzích. Jen ve druhém čtvrtletí letošního roku se investice do zlata více než zdvojnásobily. Vyšší poptávka po zlatě způsobila, že cena kovu se během pololetí zvýšila asi o čtvrtinu. To je největší procentuální nárůst za více než 35 let.

Prudký růst cen ale ovlivnil celkové složení poptávky. Investoři, kteří nákupem zlata chtějí rozložit investiční riziko, vytlačili tradičně silné nákupy šperků, a vůbec poprvé se tak v prvním pololetí stali největším jednotlivým komponentem v celkovém mixu zájemců o zlato.

Růst zájmu i v tuzemsku

Po referendu o vystoupení Británie z EU zaznamenaly nárůst poptávky po investičním zlatě také české firmy. „Cena zlata se v českých korunách od začátku roku zvedla více než o pětinu, protože mnoho klientů má zlato jako alternativu k nízko úročeným spořicím účtům a termínovaným vkladům. Zaznamenali jsme růst zájmu klientů jak o mince, tak o investiční slitky,“ řekl předseda Asociace pro investiční kovy a mince Vladimír Brůna.

Zlato jakožto drahý kov poptávají kromě domácností a investorů i technologické firmy, které jej využívají v elektronice či ve stomatologii, ale i centrální banky a další instituce.

Zdroj: E15

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře