Investoři Anglogold se bouří

Těžařská společnost Anglogold čelí možnému „povstání“ investorů kvůli svému plánu na vydání opčních listů v hodnotě 2,1 miliardy dolarů a odštěpení aktiv.
Místní akcionáři se přidávají na stranu hedge fondového miliardáře Johna Paulsona. Agentura Bloomberg ohlásila, že se Paulson v tomto týdnu chystá hlasovat proti transakci, která s sebou vezme hodnotu aktiv. Za uplynulých šest let se jedná již o druhou veřejnou nabídku opčních listů společnosti AngloGold Ashanti.
Jako mnohé ostatní společnosti těžící zlato i AngloGold Ashanti zažila krušné období. Její cena klesla za poslední 3 roky o 56 procent, když index burzy JSE (v Johannesburgu) rostl o 71 %.
Paulson, jenž je jedním z největších akcionářů AngloGold s podílem 6,6 %, tlačil těžaře, aby rozdělil byznys na jihoafrickou a zbylou část. Ve zprávě Paulsonova fondu z roku 2013 se tvrdí, že by takové rozdělení mohlo přinést až 68% nárůst ceny akcií společnosti.
Rozdělením by si Anglogold udržela svá jihoafrická aktiva, zatímco nový subjekt, Newco, by spravoval všechna ostatní mezinárodní aktiva. AngloGold by si ponechala 65 % nové společnosti upsané na burze v Johannesburgu a zůstal by jí dluh kolem 1,2 miliardy dolarů.
Jenže k tomu, aby mohlo k rozštěpení dojít, požaduje Rezervní banka (JAR), aby AngloGold zůstala bez jakéhokoliv dluhu – což je tvrdá podmínka, vezmeme-li v potaz, že v současnosti má společnost vypůjčeno 3,6 miliardy dolarů.
„Management již dříve prohlašoval, že je rozvaha společnosti zdravá a i my se domníváme, že je dluh obhospodařovávatelný, takže k čemu vydávat opční listy? Trh se obává , že zde může být větší problém, který se zakrývá ohlášením úpisu opčních listů“, tvrdí nejmenovaný asset manager z Johannesburgu.
Mluvčí společnosti Anglogold sdělil, že skupina jasně řekla, že bude tuto věc s akcionáři konzultovat.

Charvát, 17.9.2014
Zdroj: Business Times

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře