Investice Raději zlaté slitky, mince, nebo papíry, či ETF?
Přestože většina z nás dává přednost zlatě ve formě mincí a ornamentů, investoři obecně se čím dál častěji poohlíží po nákupu zlata prostřednictvím fondů. Jejich důvody jsou asi zřejmé. Když nakoupíte ETF, jedná se o zlato s určitou ryzostí za cenu, která převládá na trzích v určité době. Jediné, co je navíc je poplatek za zprostředkování, ten nemusí být zas tak velký. Na druhou stranu u šperků platíte více než je tržní cena – bereme v potaz design, náklady na výrobu, odpadovost a taky můžeme dostat méně karátů. Je jasné, že ETF vyhrává, co se výkonnosti týká…
Další věc, která k tomu investory může vést, je lenost – nemusí se starat o bezpečí zlata a shánět sejf. Mohou v klidu odjet na letní dovolenou, aniž by se báli krádeže.
I prodej ETF je snazší, fond je transparentně kotován. Burza je mnohem likvidnější, peníze získáte ihned. Ne všechny fondy jsou stejně rychlé, ale to se dá řešit již při výběru.
No a teď k těm záporům. Jelikož se ETF obchodují na burze, v první řadě mají větší volatilitu než fyzické zlato. Když je zrovna zájem, čistá hodnota podkladového aktiva, nemusí odpovídat ceně fondu, ta může být vyšší, i nižší.
Dále je tu nutnost dematerializovaného účtu, který sice není moc drahý, ale může chvíli trvat, než se založí. Vzhledem k intra-denním výkyvům může být významné načasování nákupu a tak se vyplatí nechat si poradit.
Vezměme si podílové fondy
To je alternativa pro investory, kteří nejsou zvyklí pohybovat se na burzách. Takto si ani nemusí zakládat dematerializovaný účet a přesto mohou obchodovat elektronicky. Zlatý fond sbírá peníze od investorů a nakupuje za ně ETF, takže se nemusíte starat o načasování nákupu. Zlato nakupujete za čistou hodnotu, kterou udává daný fond. Dokonce se dá nastavit individuální plán do zlatého fondu, takovým způsobem, že je určitá částka pravidelně posílána na váš účet. Tím se vypořádáme s kolísáním ceny a možností špatného načasování.
Jenže pohodlí fondů nakupujících zlato něco stojí. Manažerský poplatek se pohybuje od 0,5 do 1%, na rozdíl od ETF. Proto jsou také ETF o trošku výkonnější (viz tabulka). Nemusí to ovšem platit vždycky. Najdou se výkonnější podílové fondy i méně výkonné ETF, rozdíly jsou v pár procentech, popřípadě desetinách procent.
V poslední řadě je tu ale fakt, že elektronický účet se nikdy nebude třpytit na krku vaší manželky a to se nedá převést na procenta.
Zdroj: HinduBusinessLine 2012-12
Překlad: Charvát 2012-12
Komentáře