Indie tlačí na kvalitu zlatých šperků
Indická vláda předložila nový zákon týkající se označování jakosti drahých kovů a z nich zhotovených výrobků.
Pro zemi, jejíž obyvatelé podle odhadů drží plných 22 tisíc tun zlata a 600 tun zlata je ročně zpracováno na šperky, je to významný krok. V zemi je evidováno na 400 tisíc klenotníků, většinou však pracujících v malých objemech a v malých dílnách. Vzhledem k tomu, že dosud je opuncována necelá třetina zlatého zboží na trhu, vyskytují se poměrně často šperky z nekvalitního zlata, navíc často předražené.
Tento stav má ještě jeden, pro indickou ekonomiku nežádoucí účinek. Vzhledem k velkému objemu výroby zlatých šperků by země mohla být významným vývozcem těchto šperků. Naopak nízká míra opuncovaných výrobků budí v zahraničních obchodnících nedůvěru v indické zboží. Země tak například loni vyvezla zlaté šperky v hodnotě 8 miliard dolarů, což představuje pouhý osmiprocentní podíl na světovém trhu se zlatými šperky. Cílem indické vlády je dosáhnout v roce 2020 hodnoty vyvezených šperků ve výši 40 miliard dolarů.
Tento špatný stav se projevuje i v dalším faktoru. Indický zlatý průmysl dnes zaměstnává kolem 3,5 milionu lidí. Od rafinace přes výrobu až po maloobchod včetně vedlejších odvětví. Nová opatření indické vlády si kladou za cíl také zvýšit počet osob ve zlatém průmyslu na 6 milionů v roce 2020.
Velikost indické výroby i prodeje zlatých šperků klade na puncovní úřad jinde nepředstavitelné nároky. Počet puncovních center se má zvýšit o tři stovky, poskytnutí licencí obchodníkům se pohybuje nad úrovní deseti tisíc. Bude tedy opravdu hodně záležet na příslušných indických úřadech, zda se tento velký cíl podaří zdárně naplnit.
Zdroj: Safina
Komentáře