Indie možná přichystá zlatu další ránu

Vláda země s největší poptávkou po zlatě se snaží dovoz kovu omezit. Nově se mluví o nahrazení fyzického zlata papírovými produkty, díky kterým zůstane nakoupené zlato v zahraničí.
Ministr financí P. Chidambaram má v rukou rozhodnutí, zda podniknout další kroky na odlehčení běžnému účtu zahraničního obchodu. Indie zveřejňuje svůj rozpočet 28. února. Ministr může deficit běžného účtu stlačit pomocí zvýšení daní. O zvýšení dovozních cel ze 4% na 6% jsme již informovali.

Centrální banka s vládní politikou v podstatě souhlasí. Sama navrhla rozpočtové kroky ke zlepšení kontroly dovozu. Analytici se ale obávají přelití poptávky po zlatě na černý trh. Indové z velké části zlato kupují nikoli jako investiční instrument, nýbrž ve formě šperků jako ozdoby při slavnostech. Zůstává proto otázkou, zda by opatření ve prospěch cenných papírů podložených kovem vůbec ovlivnilo současnou situaci.

Den před přednesem rozpočtu v parlamentu je na řadě ještě Ekonomický průzkum. Ten ukázal kromě negativ zahraničního obchodu také podnět pro ponechání určení cen trhu, nikoli státu. Mluví také ve prospěch překlenutí obchodní nerovnováhy pomocí zásahů státu. Je to tedy otázka buď a nebo.

Charvát 3.3.2013
Zdroj: BullionStreet.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře