Indické počasí sráží cenu zlata

Nestálé indické počasí má za následek klesající zájem místních farmářů o koupi zlata. Vzhledem k tomu, že Indie je největším světovým spotřebitelem zlata, je tak vyvíjen silný tlak na pokles ceny žlutého kovu.

Dva faktory výrazně působí na zájem indických farmářů o koupi zlata – nestálé počasí a klesající ceny zemědělských komodit. Indičtí farmáři mají přitom rozhodující vliv na velikost tamního zájmu o koupi zlata. Téměř dvě třetiny tamní poptávky po zlatě totiž pocházejí z venkovských oblastí, jejichž obyvatelé vzhledem k obtížné dostupnosti místního bankovního systému ukládají své finanční prostředky do nákupu zlata. Vzhledem k velikosti indické populace se jedná o desítky až stovky milionů obyvatel. Indii tak hrozí, že letošní spotřeba zlata zde klesne již druhým rokem po sobě. Již loni klesla oproti roku předchozímu o výrazných 14 procent na celkových 842,7 tuny zlata. Odhady letošní spotřeby se začínají blížit dokonce úrovni 700 tun. Přitom ještě počátkem letošního roku odhadovala Světová rada pro zlato nárůst letošní indické spotřeby na více než 900 tun. Jasnější odhady však budou k dispozici zřejmě až na podzim, neboť od června do září je v Indii období monzunových dešťů a podle jejich vydatnosti se dá již přesněji odhadnout velikost úrody indických farmářů.

Ani tento výrazný pokles spotřeby zlata však pravděpodobně Indii nesesadí z pozice největšího světového kupce zlatých šperků. Čína jako tradiční rival, s níž se Indie dlouhodobě přetahuje o post světové jedničky, zase bojuje s výrazně se zpomalujícím ekonomickým růstem, takže i zdejší poptávka po zlatých špercích nedosahuje původních odhadů a Čína tak zřejmě zůstane světovou spotřebitelskou dvojkou. To vše spolu s dalšími faktory vyvolává tlak na pokles ceny zlata.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře