I zlato má sezónní výkyvy
Cena zlata se nyní pohybuje kolem hranice 1 300 dolarů za trojskou unci. Vlivů na další směřování jeho ceny je celá řada, a to ekonomických i politických. Určitý vliv však má i právě probíhající roční období.
Také u vývoje ceny zlata, stejně jako u jiných komodit, lze vysledovat určité sezónní trendy. Dá se říci, že počátek roku a pak měsíce srpen, září a říjen jsou pro zlato výnosné, naopak jarní a letní měsíce jsou měsíce, které moc růstu nepřejí a naopak cenu srážejí na nižší úrovně. Jaká je ale příčina tohoto vývoje? Existují nějaké teorie tohoto trendu, ale přesně se nedá určit, co za tímto vývojem stojí.
Může to souviset s obecným burzovním pravidlem „Sell in May and go away“, tedy „prodat v květnu a odejít“. Na trzích se projevuje nižší likvidita a vyšší volatilita, je tedy dobré se trhům v letních měsících spíše vyhnout a opět se vrátit na podzim. Mnozí investoři přemýšlejí a zvažují, jak se v této době zachovat a zda je to opravdu tato příčina negativního vývoje, jak u akcií, tak u drahých kovů.
Indické a čínské svátky hýbou s cenou
Rovněž také přispívá k potvrzení růstu hodnoty žlutého kovu blížící se podzimní festival světel „Diwali“, který probíhá od poloviny října do poloviny listopadu v Indii a řadě dalších asijských zemí. Následně pak začíná indická svatební sezóna, která je spojena se zlatem, jež je součástí svatebních darů. A nelze taky opomenout blížící se nový čínský rok, který opět provází žlutý kov.
Zda tyto události mají takový vliv na vývoj ceny, je otázkou. Nicméně desítky let sledování potvrzují sezónní vývoj. Lze tedy říci, že jsou před námi opět měsíce, které by měly být pro vývoj ceny žlutého kovu velmi pozitivní. I když jsme nedávno viděli určité oslabení, cena zlata se postupně zvyšuje a můžeme pravděpodobně očekávat silnou druhou polovinu roku 2017.
Podívejme se na vývoj výkonnosti od roku 1975 do roku 2016. Od roku 1975 byl nejhorším měsícem pro žlutý kov březen, následován dubnem. Měsíce červen a červenec jsou většinou klidnějším obdobím, kdy investoři vyčkávají na silnější letní měsíce a podzim. Září je podle sledování za posledních 41 let nejlepším měsícem. Důvody, které přispívají k růstu ceny zlata v měsíci září, naopak mají negativní vliv pro index S & P 500.
Nastupují silné měsíce
Podle zjištění jsou pro zlato nejlepší měsíce v druhé polovině roku, a tedy období od března do července je vhodnou příležitostí pro doplnění zlatého portfolia. Za sledované období 41 let bylo zaznamenáno 14 let, kdy měl srpen negativní výnos a u září to bylo 13 let, jinak tyto měsíce zaznamenaly zisk.
Podle zkoumání a sledování vývoje by měla cena zlata postupně trvale růst. Přispívá tomu vývoj hodnoty dolaru, kdy vidíme jeho oslabování, hry s úrokovými sazbami, nepředvídatelná politika amerického prezidenta, politika ECB apod. Problémy jsou, přetrvávají a bohužel se neustále hromadí. Což může tlačit cenu zlata směrem vzhůru.
Zdroj: Zlaťáky.cz
Komentáře