I platina má svoji Světovou radu

V minulých dnech vznikla Světová investiční rada pro platinu. Následuje tak podobné rady pro zlato a stříbro.

Svoji první čtvrtletní zprávu vydala počátkem prosince Světová investiční rada pro platinu (World Platinum Investment Council). Následuje tak podobné rady pro zlato a stříbro.

 

Členy rady, která sídlí v Londýně, je šest společností: Anglo American Platinum, Lonmic, Aquarius Platinum, Northam Platinum Limited, Implats a Royal Bafokeng Platinum. Cílem této nově vzniklé WPIC je poskytovat ucelené a objektivní informace o vývoji trhu s platinou. O platinu sice zatím tuzemští investoři nejeví příliš velký zájem, přesto i u nás roste prodej investičních platinových slitků. Jejich největší tuzemský prodejce, společnost Safina, jich letos zatím prodala necelých sto kilogramů, což je zhruba pětinásobek skutečnosti loňského roku.

 

Platina má největší využití v automobilovém průmyslu, kde spolu s dražším palladiem tvoří nenahraditelnou součást automobilových katalyzátorů. Slitiny platiny se také používají pro výrobu odolného chemického nádobí, ve sklářském průmyslu pro výrobu speciálních pecí pro výrobu optických vláken. Významné uplatnění má platina při výrobě termočlánků pro měření vysokých teplot. V menší míře se platina používá při výrobě šperků nebo jako alternativní investice ke zlatu.

Zdroj: Safina

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře