Hrst stříbrňáků z mincovny v Perthu – Australian koala

Vstup do roku 2013 začíná skrz mince s pozlacenou edicí Australské stříbrné koaly. Tento rok zobrazuje dospělou koalu sedící ve větvích eukalyptu.

Mincovna v Australském městě Perth začala přijímat objednávky na několik nových výtvorů. Hlavním produktem pro tento měsíc je sada stříbrných mincí ke dvoustému výročí tzv. Holey Dollar and Dump (Australská mince s dírou ve středu).

Každá mince je vyražena z jedné unce 99,9% stříbra a pozlacena 24-karátovým zlatem. Autentické mince budou k dispozici v omezeném počtu 10 000 kusů.

Holey Dollar and Dump má pro australskou historii zvláštní význam, neboť to byla první mince ražená v provincii New South Wales. Sada k dvoustému výročí zobrazuje motivy, které obsahují původní design na rubu mince. Někdejší „Děravý dolar“ měl v průměru 40,60 mm s váhou 25,188 g a vyražený vnitřek („Dump“) měřil 17,60 mm v průměru s váhou 5,947 g. Dohromady je v takové minci 1 unce stříbra.

Perthská mincovna začala sériemi s mýtickými stvořeními jako zobrazení gryfa (napůl orel, napůl lev) s horami a nebem na rubu. Na minci byl vryt nápis „Griffiin“ a nominální hodnata „$1“.

Další sadou pro rok 2013 tvoří Sada čtyř mincí světoznámých náměstí o 1 unci stříbra. Jsou na nich pohledy na Náměstí Sv. Petra, Tafalgarské náměstí, Rudé náměstí a Náměstí Nebeského klidu. Mince jsou vydávány jako zákonné platidlo pro stát Tuvalu v jižním Pacifiku, nebude jich vyraženo více než 1000.

Další je sada Věčné lásky z půl unce stříbra s motivem dvou delfínů ve tvaru srdce při západu slunce. Těchto mincí bude nanejvýš 7500.

Zdroj: BullionStreet 8.1.2013
Překlad: Charvát 14.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře