Grónsko povoluje těžbu uranu

Grónsko učinilo velký krok vpřed v otevřenosti vůči těžebnímu průmyslu. Jeho parlament ve čtvrtek odhlasoval konec desítky let starého zákazu těžby radioaktivních látek. Rozhodnutí vyklízí cestu pro těžbu uranu a tzv. vzácných zemin.
„Nemůžeme žít současně s vysokou nezaměstnaností a stoupajícími životními náklady, zatímco naše ekonomika stagnuje. Proto je nezbytné zrušit nulovou toleranci vůči uranu co nejdříve“, řekl pro Reuters předseda grónské vlády Aleqa Hammond.

Některá z ložisek vzácných zemin narážela na problém kvůli svému spojení s radioaktivními látkami. Zákonodárci rozhodnutí přijali s poměrem hlasů 15 ku 14.

Po odstranění omezení by si měla začít dělat vrásky Čína. Asijský gigant v současnosti dodává 95% světové nabídky vzácných zemin. Grónsko  by podle odhadů mělo mít dostatek těchto kovů k uspokojení čtvrtiny světové poptávky na příštích 50 let.

Vzácné zeminy obsahují kovy jako skandium, yttrium, a všechny lanthanoidy (atomové číslo 57-71, obvykle zobrazovány ve spodní části periodické tabulky prvků). Potíž ovšem není v tom, že by jich na zemi bylo málo. Jejich těžba je nákladná z důvodu nízké koncentrace a kvůli silným kyselinám potřebným při extrakci silně zatěžují životní prostředí. Poptávka po strategické surovině roste a proto je zde snaha rozbít čínský monopol dalším zdrojem suroviny.

Společností, která bude obzvlášť profitovat na rozhodnutí parlamentu, je Greenland Minerals and Energy. Ačkoli původně australská firma, v Grónsku bude mít jak na uranové projekty, tak projekty s vzácnými zeminami.

Charvát, 5.12.2013
Zdroj: Mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře