Glencore: po niklu přichází řada na měď

Těžařský gigant Glencore pokračuje v zeštíhlování svých aktivit. Po oznámeném výrazném snížení produkce niklu (o plnou třetinu) se nyní zaměřuje na měď.

Před pár dny jsme informovali, že těžařských gigant Glencore oznámil zastavení těžby ve dvou svých dolech na nikl a omezení těžby v dalších dolech. Nyní se chystá k prodeji některých svých středně velkých měďných dolů. Konkrétně se jedná o důl Cobar v Austrálii a Lomas Bayas v Chile. Zda se prodeje opravdu uskuteční, bude záviset na výši nabídek.

Švýcarská společnost Glencore tak reaguje na výrazně klesající ceny průmyslových kovů na světových trzích a snaží se tímto způsobem snížit i svoje zadlužení. To v současné době činí kolem 30 miliard dolarů a zamýšlená opatření by podle představ firmy měla dluh snížit o třetinu.

Oba zmíněné doly patří mezi středně velké firemní měďné doly. Přestože těžba mědi tvoří asi třetinu zisků celého Glencore, tyto dva doly nepatří ve firemním portfoliu k nejdůležitějším.

Důl Cobar leží v australském New South Walesu. Jeho huť vyprodukuje ročně cca 50 tisíc tun měďného koncentrátu. O něco větší je důl Lomas Bayas v chilské poušti Atacama, který ročně vyprodukuje asi 75 tisíc tun mědi.

Zdroj: Patria

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře