Ghanské těžaře zlata drtí nedostatek elektřiny

Kromě poklesu cen kovu trápí ghanské těžaře zlata také nedostatek energií. Někteří těžaři by tak při dlouhodobějším trvání těchto problémů mohli uvažovat o prodeji některých svých zlatých dolů.

Ghana, dříve známá i jako Zlaté pobřeží, je druhým největším africkým těžařem zlata. V roce 2013 představovala těžba množství 107,9 tuny zlata. V poslední době však zdejší těžaři bojují hned se dvěma vážnými problémy. Po výrazném poklesu cen zlata je trápí energetická krize v zemi.

Na těžaře zlata dopadá zejména nedostatek zemního plynu a nedostatek vody v přehradách, což se odráží na velkém nedostatku elektrické energie. Velké škrty v dodávkách elektřiny jsou navíc doprovázené řadou nutných oprav v těžebních závodech a firmy jsou nucené omezovat těžbu. Z těchto důvodů přišlo v loňském roce o práci zhruba 5 tisíc pracovníků ghanského těžebního průmyslu. Těžařská komora také požádala ghanskou vládu o snížení daně z nafty, která je používána k pohonu generátorů vyrábějících elektřinu.

Pokud však bude nepříznivá situace trvat dlouho, nevylučují někteří těžaři, že začnou uvažovat i možném prodeji některých ze svých dolů.

Zdroj: Kitco.com

Ghanský zlatý důl Obuasi, jeden z desítky největších zlatých dolů na světě.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře