G7 bude diskutovat o problému měnových válek

Skupina nejvýznamnějších zemí světa uvažuje, že by ukončila strach z politiky centrálních bank zaměřené na měnové kurzy, protože by neradi viděli ukončení problému skrz měnovou válku.
Ministři financí z klíčových průmyslových ekonomik dotáhli prohlášení o měnách do fáze revize a v tuto chvíli ho mají v rukou úředníci zodpovědní za měnovou politiku, sdělili pod podmínkou anonymity úředníci zapojení v procesu. Současné znění, které ale stále může být upraveno, kombinuje tradiční podporu tržních měnových kurzů s novým vymezením o oddělení vlády od přímého ovlivňování monetární a fiskální politiky.
Prohlášení z roku 2011 z Marseille uvádí, že země chtějí „posílit společné zájmy, jimiž je i stabilní mezinárodní měnový systém a jejich podpora měnového kurzu podmíněného trhem“.
Postrčení od japonského ministra Shinzo Abeho k agresivnější měnové politice vzbudilo v zahraničí strach, že se jeho vláda snaží přímo oslabit yen, což svědčí o pravém opaku, než to o čem se mluví. V diskuzi Japonsko zpochybnilo obsah prohlášení z roku 2011. To naznačuje posílení v řečnickém střetu a Japonsko samozřejmě nechce stát samo proti kritice ostatních.
I pokud vyostření v diskuzi vyústí nějakým konečným prohlášením, Japonsko bude stále mít možnost pokračovat ve své politice, což vede k slabšímu yenu, řekl Steven Englander, vedoucí „Skupiny deseti“ (Group of 10) pro měnovou strategii v Citigroup. „Vypadá velmi pravděpodobně, že skromný posun ve vyjadřování a žádný posun ve změně strategie umožní Japonsku dělat si, co se mu zlíbí“, sdělil Englander ve zprávě pro klienty.
G7 plánuje zveřejnit prohlášení před setkáním finančních ministrů G20 15. – 16. února v Moskvě. The Wall Street Journal sdělil, že G7 debatuje o znění prohlášení.
„Měnové kurzy nemohou být předmětem nálad a spekulací“, prohlásil francouzský ministr Piere Moscovici. Jeho pokyn směrem ke stabilitě kurzů se nesetkal s podporou u řady úředníků jiných zemí. President Bundesbank Jens Wiedman na jeho podporu tvrdí, že euro není vážně nadhodnoceno a proto by se vlády neměly snažit ho oslabit.
Yen od loňského listopadu oslabil oproti dollaru o 13%. Na to pozitivně reagovaly akcie Toyoty a Nissanu v posledních týdnech.

Charvát 15.2.2013
Zdroj: www.blomberg.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře