Fúze těžařů zlata pokračují

Fúze těžařů zlata pokračují

Těžaři zlata i ostatních drahých kovů mají za sebou nelehké období. Dlouhodobě a výrazně klesající cena žlutého kovu řadu z nich finančně velmi vyčerpala. Není tak divu, že nyní s postupným nárůstem ceny zlata dochází k řadě akvizic a fúzi i významnějších těžařů tohoto kovu. Stačí se podívat na letošní rok.

Již v únoru odkoupila společnost Tahoe Resources kanadskou těžební společnost Lake Shore Gold za 680 milionů amerických dolarů. V červenci pak jeden z největších světových těžařů zlata Goldcorp dokončil akvizici vancouverského těžaře Kaminak. Zároveň Goldcorp oznámil, že chce získat pětinový podíl v dalším kanadském těžaři.

Nyní přišla na řadu další operace mezi kanadskými těžaři zlata. Společnost Kirkland Lake Gold (na snímku důl v kanadském Ontariu) kupuje za 764 milionů dolarů svého konkurenta Newmarket Gold s tím, že dosavadní akcionáři Kirklandu získají v nové společnosti 57 procent akcií a akcionáři Newmarketu pak zbytek. Obdobně v čele spojené firmy stanou dosavadní šéfové Kirklandu, a to jak Tony Makuch coby generální ředitel, tak Eric Sprott coby předseda správní rady.

7-1

Spojená firma s aktivitami v Kanadě a Austrálii by měla ročně těžit zhruba 500 tisíc uncí zlata s cílem udržet celkové náklady pod hladinou 1015 dolarů na vytěženou unci.

Lídři si pozici udrží

Analytici předpovídají, že podobných akvizicí a fúzí bude během příštího čtvrt až půlroku ještě více. Nicméně očekávají, že v čele největších světových těžařů zlata budou i nadále současní lídři – Barrick Gold, Goldcorp a Yamana Gold.

Zdroj: Mining.com

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře