Freeport předá většinu nad Grasbergem

Freeport předá většinu nad Grasbergem

Americká těžební společnost Freeport se v tomto týdnu dohodla s vládou Indonésie, že sníží svůj podíl na vlastnictví dolu Grasberg na 49 procent a Indonésie tak získá většinový podíl na vlastnictví tohoto dolu. Ten je největším zlatým dolem na světě a druhým největším světovým měďným dolem.

Trvající spor o vlastnictví a právo těžit v dole Grasberg byl pravděpodobně tento týden uzavřen. Dle uzavřené předběžné dohody se vlastník dolu, společnost Freeport McMoRan Inc., zavázal, že sníží svůj podíl v dolu Grasberg na 49 % výměnou za povolení jej dále provozovat v dosavadním rozsahu až do roku 2041. Dohoda znamená, že Freeport převede 51 % vlastnictví dolu do majetku Indonésie a zavázal se stavět továrny v zemi.

Vítězství prezidenta Widoda

Předběžná dohoda má za cíl skoncovat s rostoucím veřejným hněvem nad zahraničním vlastnictvím největšího měďného aktiva Indonésie. Mohlo by to také způsobit uzavření několikaletých neshod mezi společností se sídlem v arizonském Phoenixu a vládou země, která omezila produkci v dole a ovlivnila tím ceny kovů po celém světě.

Dohoda je považována za vítězství prezidenta Joko Widoda, který chce být v roce 2019 znovu zvolen a který trvá na tom, že těžební společnosti musí rozdělit většinové podíly, aby mohly pokračovat v činnosti v zemi.

Freeport to yield control of giant Grasberg copper mine to Indonesia

Důl Grasberg zajišťuje plnou čtvrtinu produkce společnosti Freeport.

„Výsledek těchto jednání je v souladu s pokyny prezidenta Joko Widoda upřednostňovat národní zájmy, zájmy obyvatel Papuy, svrchovanost státu při správě přírodních zdrojů a udržet investiční klima i nadále příznivé.“ uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo energetiky a nerostných surovin.

Obě strany musí ještě projednat podrobnosti dohody, včetně toho, co může indonéská vláda zaplatit za podíl v Grasbergu, který tvoří více než čtvrtinu celkového objemu těžby Freeportu.

V loňském roce ikonický důl – největší zlatý důl na světě a druhý největší světový měďný důl – vyprodukoval více než 500 000 tun mědi a více než 1 milion uncí zlata.

Zdroj: mining.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře