Firma, která vlastní polovinu zásob mědi na LME

Zdá se, že The Wall Street Journal našel důvod, proč cena mědi zůstává většinou nad psychologickou hranicí 3 dolarů za libru (0,45 kg). V neděli zveřejnil zprávu o tom, že jediný subjekt nahromadil více než polovinu objemu mědi, která se nachází ve skladech London Metal Exchange.
Zatímco růst poptávky byl celkem výrazný, ceny mědi čelily letos tlaku v očekávání příchodu přebytku nabídky na trhu po pětiletém deficitu – spousta dolů se otevře v roce 2016. Ani tyto obavy ale dlouhodobě nezasáhly cenu průmyslového kovu, který často slouží jako měřítko světového ekonomického růstu.
Podle The Wall Street Journal si ceny možná drží svou hranici odporu díky londýnskému hedge fondu Red Kite. Pozice firmy na trhu je pozoruhodně významná, a to nejen v kontextu LME, nýbrž celosvětového trhu s mědí. Dokonce by takto mohlo docházet ke zpomalování ekonomického růstu.


„Neexistuje důvod, proč by měl kdokoli držet 70 % zásob této komodity“, tvrdí Jessica Fung, šéfka oddělení komoditních kovů v BMO Capital Markets. Přesto data z burzy LME ukazují, že existuje dominantní majitel mědi na burze, jehož podíl se pohybuje mezi 50 až 80 % veškerých zásob. Takový objem kovu by měl při současných cenách (6675  dolarů za tunu) cenu kolem 534 až 854 miliony dolarů.
Velké množství mědi často drží banky pro svoje klienty právě na LME, ovšem je krajně neobvyklé, aby takové zásoby měl hedge fond.
LME – která nemá limity na množství kovu, které může jediný subjekt držet – reaguje tím, že její systém na zapůjčování prostředků je tím nejlepším způsobem pro vytvoření tlaku na dominantní pozice na trhu – nutí kupující, aby si prostředky na nákup a držbu půjčovali pouze na krátkou dobu.
Celkem leží ve skladech LME 159 500 tun mědi.

Charvát, 28.10.2014
Zdroj: Mining.com, The Wall Street Journal

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře