FED Béžová kniha americké ekonomiky hodnotí růst jako „skromný“

Americká ekonomika vykazuje skromné tempo, reality se odrazily a probíhající zotavení automobilového průmyslu vyvažuje slabosti způsobené vládními škrty, vypršení slev na daních z příjmu a i zimní počasí.
Takzvaná Béžová kniha vydávaná Fedem, která pokrývá období od konce února do začátku dubna je psána v lehce silnějším tónu, než ta poslední, která hodnotila růst jako „skromný až mírný“.

Ze 12 územních oblastí Fedu jich 5 vykázalo skromný růst a pět mírný, New York a Dallas zažívají střídmou akceleraci. Zveřejnění Béžové knihy nepřichází jako velké překvapení, je postavená na již známých datech. „V celku je toho tu dost na to, aby byla navržena změna v kvantitativním uvolňování na schůzi 30.4.“, řekl Manider Sibia, ekonom z Contingent Macro Advisors.
„Konkrétní posílení“ se projevilo v bytové výstavbě a automobilech, ale několik oblastí hlásí nejistotu v sektorech blízkých obraně.
Nízké úrokové míry pobídly jak prodeje domů a bytů, tak aut, zatímco takzvaná sekvestrace otřásla zbrojním průmyslem kvůli automatickým škrtům.
Spotřebitelské výdaje skromně vzrostly přes zvýšení ceny benzínu a již zmíněnému vypršení daňových slev. Maloobchodní prodeje klesly na devítiměsíční minimum.
Ropa a zemní plyn si stojí „pevně“ a poptávka po půjčkách slabě vzrostla.
Podmínky zaměstnanosti se povětšinou nezměnily, někde se o něco zlepšily a tlak na zvýšení mezd se obecně zvlášť neprojevuje.
Růstový výhled tedy zůstal na optimistické straně. Nejistota plyne z fiskální politiky a reformy zdravotnictví. Tuto Béžovou knihu napsal Dallaský Fed, povinnost se předává mezi jednotlivými oblastmi banky.

Charvát, 18.4.2013
Zdroj: Market Watch

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře