Fakta: Zlato nebo zlaté akcie Cilhy nebo papíry?

Zlaté a stříbrné akcie jako skupina byli v posledních dvou letech rozhodně katastrofou. Oba fondy GDXJ a GDX jsou levnější, GDXJ o něco více. Přesto je cena zlata a stříbra výše, než kdy dřív. Zlato podstatně, stříbru se ale také daří slušně.
Díky volatilitě v sektoru si můžeme zvolit libovolné období, abychom tuto myšlenku zdůraznili. Avšak, začíná se zdát, že podíly v důlních společnostech se poperou o prvenství před kovy. Ze studia historie sektoru vyplývají dva zajímavé závěry.

Zaprvé, velcí těžaři nemají žádné období, kdy by konsistentně předčili zlato ve výkonnosti a za druhé, dájí se rutinně najít společnosti, kterým se to přeci jen povedlo.

Za autora prvního bodu můžeme brát Stevea Savillea, který jako první upozornil na to, že těžaři kovům nestačí. Je to jednoduchá funkce geologie a čísel. Velké společnosti mají extrémně těžké aby našli dostatek depozit nejen na krytí rezerv, ale hlavně na nárůst produkce. Je mnohem snazší narůst těžby zlata z 50 tisíc uncí na 100 tisíc, než ze 2 milionů na 4 miliony vytěžených uncí zlata. Přidáme špetku politického rizika umožňujícího prodlevy, finanční problémy a výkonnostní aspekty a máme důvod, proč se velkým rybám dlouhodobě nedaří držet krok těžby zlata s rostoucími cenami zlata.

Asi se nespleteme, pokud budeme předpokládat, že velké společnosti rychlost růstu i nadále nezmění. Šanci, a to velice silnou, by mohly ovšem mít v další býčí části cyklu, což bude nejspíš brzy. Ačkoli se zlatařským společnostem nedaří například v pětiletých obdobích, však velká skupina mladých firem by mohla výrazně předběhnout zlato ve zhodnocení právě, až se trh otočí nahoru.

Čím lepší akcie si investor vybere, tím více může ve výkonnosti porazit trh. Pokud se ale rozhodnete se poohlédnout v tomto sektoru, neměli byste sázet na velké a známé společnosti. Dobrou variantou pro bezpečnost samozřejmě zůstávají cihly, ale neuškodí si najít třeba nějaký podílový fond, který umí vybrat vhodné akcie těžařů. Pokud chcete spekulovat, stačí být výborný „stock-picker“, nebo najít někoho, kdo to udělá za vás.

Charvát 17.2.2013
Zdroj: Kitco.com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře