Fairtrade zlato poprvé v Nizozemí

Fairtrade zlato poprvé v Nizozemí Fairtrade se dostává i do odvětví, kde bychom jej nečekali, nejen banány, čokoláda, ale i žluté zlato přichází s označením FairTrade. Zlato s certifikátem FairTrade 7. května 2012 představila společnost Solidaridad

mezinárodním zástupcům zlatnického a těžařského sektoru první jako první zlatnictví pod hlavičkou Fairtrade & Fairmined (FT&FM) v Nizozemí.
Zlato Fairtrade & Fairmined znamená první certifikační iniciativu v klenotnickém sektoru, jež garantuje spravedlivý, bezpečný a k přírodě šetrný způsob těžby zlata. Nizozemí se tak stane druhým evropským trhem po Velké Británii, kde bude možné klenoty s touto certifikací získat.Solidaridad Network je mezinárodním uskupením rozvojových organizací, které v roce 1988 uvedlo na trh první kávu pod hlavičkou fair-trade (Max Havelaar) a od té doby se snaží přinášet do sféry spravedlivého obchodu nové poznatky a rozvíjet oblast sociální odpovědnosti firem.

A co na to další obchodíci? Jak zareagovali zlatnící na Faretrade?


Deset holandských klenotníků následovalo příklad více než padesáti britských šperkařů, včetně slavného návrháře Stephena Webstera, a představilo první kolekce s označením Fairtrade & Fairmined. Certifikace FT&FM umožňuje zejména menším těžařským firmám zlepšení pracovních podmínek a lepší ochranu životního prostředí. Tito malí a střední podnikatelé zaměstnávají po celém světě více než dvacet milionů lidí a více než sto milionů lidí je závislých na příjmech z tohoto sektoru. Podle společnosti Solidaridad je tato certifikace důležitým krokem k docílení udržitelnosti celého odvětví. V malých dolech je často používáno toxické merkurium a dělníci nezřídka pracují v neutěšených podmínkách za velmi malou mzdu. Podobný “zlatý”program, v rámci kterého probíhá řada školení lokálních podnikatelů, již byl v roce 2006 úspěšně spuštěn v rozvojových zemích Latinské Ameriky a také v Keni, Ugandě či Tanzanii – to vše s cílem dosažení spravedlivé a šetrné těžby zlata, jež by se postupně mohla stát světovým standardem.

20.5.2012
Simona M.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře