Evropské měděné hutě vyhlížejí 20% nárůst poplatků za zpracování

Nikoliv ceny mědi, nýbrž spotové poplatky za slévání kovu jsou nejvýše za 10 let. Indonésie uvolnila exporty surových materiálů, ale na trh vstupují „špinavější“ koncentráty.
Evropské hutě plánují zavést vyšší poplatky za zpracování surových materiálů o 20 % v příštím roce. Způsobuje to rostoucí dodávka kovů a oživení výstupu z Indonésie, tvrdí zdroje z řad obchodníků.
Poplatky hutím platí těžařské společnosti za přetavení koncentrátů do čistých kovů. Tím, že rostu dodávky koncentrátů, roste také poptávka po kapacitě hutí a promítá se to do poplatků. Hutě si tak přijdou na vyšší zisky.

„V tuto chvíli je tady záplava koncentrátů z Indonésie, takže jsou hutě víc než dobře zásobeny materiálem. Jakýkoli další objem, který není ihned prodán kupujícím, pouze zapříčiní další růst poplatků,“ tvrdí zdroj z řad obchodníků.
„Po dlouhou dobu si hutě nemohly moc vybírat. A teď se smíchanými koncentráty vstupujícími na trh mají volbu širší, což musí ovlivnit zpracovatelské poplatky“, tvrdí další zdroj. K tomu, aby se vypořádaly s rostoucím množstvím méně kvalitního materiálu, nejméně jedna z čínských hutí zvažuje výstavbu směšovacího zařízení pro míchání nízkokvalitních a čistých koncentrátů, potvrzují zdroje z odvětví.

Charvát, 8.10.2014
Zdroj: Reuters

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře