Evropané stěhují zlato z USA

Některé evropské země stahují část svých zlatých rezerv ze zahraničí do trezorů domácích bank. Konkrétně Nizozemsko již převezlo z USA 120 tun zlata v hodnotě 11 miliard korun.

Nejdále ve stahování svého zlata pokročilo Nizozemsko. To všechno dnech dokončilo převezení 120 tun zlata z trezorů amerického federálního rezervního systému v New Yorku do své centrální banky v Amsterodamu. Země se tak snaží rovnoměrněji rozložit umístění svých zlatých rezerv. Nizozemská centrální banka nyní drží 612 tun zlata (naše ČNB pro srovnání drží pouhých 11 tun zlata), z nichž  má 31 procent přímo v sídle centrální banky, dalších 31 % zůstává nadále v New Yorku, 20 % je uschováno v kanadské Ottawě a 18 procent v Londýně.

 

O převozu části svých zlatých rezerv do domácích trezorů uvažují i další evropské země. Například Německo chce do roku 2020 přestěhovat z amerických trezorů 300 tun zlata. Zatím tak však učinilo u pouhých pěti tun. O něco více stáhli Němci i z Paříže. Německo má přitom druhé největší zlaté rezervy na světě (cca 3 300 tun) a například již počátkem tisíciletí stáhlo téměř 1000 tun z Londýna.

Fotka

O možnosti stažení svých zlatých rezerv ze zahraničí budou koncem týdne rozhodovat v referendu i Švýcaři. A to současně s tím, že by švýcarská centrální banka měla své zlaté rezervy zvýšit tak, aby měla pětinu svých rezerv ve zlatě. Podpora návrhu stáhnout své zlato zpět do Švýcarska má však stále klesající podporu, podle posledních průzkumů veřejného mínění z tohoto měsíce stažení podporu zhruba 30 procent Švýcarů.

Zdroj: Novinky

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře