EU zruší nejmenší EURo mince

Evropská komise zvažuje stáhnout nejmenší euromince, jsou příliš drahé. Jsou nejmenší drobné EURo mince tedy EURo centy dobré? Evropská komise přišla s návrhem zrušit nejmenší euromince a předložila několik scénářů. Náklady na výrobu jedno a dvoucentových mincí jsou příliš vysoké a převyšují jejich faktické využití, informoval server EUobserver.com…

Ilustrační foto

Ilustrační foto – FOTO: ČTK/AP

sobota 18. května 2013, 13:22 – Brusel

„Výroba jedno a dvoucentových mincí je jednoznačně ztrátovou aktivitou v rámci eurozóny,“ uvedla ve zprávě Evropská komise. Podle odhadů komise dosáhly od roku 2002 náklady spojené s užíváním těchto nejmenších euromincí 1,4 miliardy eur (zhruba 36,4 miliardy korun).

Průzkumy ukázaly, že část lidí vyjádřuje obavy za zvýšení inflace a růstu cen a inflace, právě z důvodu zrušení nejmenších EURo mincí. Přibližně polovina všech euromincí v oběhu připadá právě na jedno a dvoucentové mince.

Čtyři scénáře

Evropská komise nabídla čtyři scénáře na základě konzultací s firmami, mincovnami a centrálními bankami, jak záležitost s jedno a dvoucentovými mincemi řešit.

Podle prvního scénáře by se tyto mince vydávaly v nezměněné podobě nadále, druhý scénář počítá s jejich levnější verzí, třetí a čtvrtý scénář hovoří o jejich stažení. Buď rychlém, nebo postupném v rozmezí tří až čtyř let. Rychlé stažení by bylo nejlevnější, zatímco postupné by mělo méně negativní dopad na maloobchodníky a spotřebitele, protože ti by získali více času se těchto euromincí zbavit.

Jednotlivé scénáře bude Evropská komise projednávat se členskými státy 17. členné eurozóny a s Evropským parlamentem. „Komise nepreferuje v tomto okamžiku některý ze scénářů,“ píše se ve zprávě.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře