EU vyhání London Metal Exchange do Hong Kongu
Společnosti na Londýnské burze s kovy (LME) tvrdí, že pravidla Evropské unie pro finanční trhy po krizi mohou vést k odlivu britského kapitálu do Hong Kongu, kde sídlí i nový majitel burzy.
Evropská regulace infrastruktury trhu (EMIR) má za cíl vnést světlu do neprůhledných derivátových trhů skrze povinný clearing, nahlašování kontraktů k obchodování repozitářů a v některých případech navýšení kapitálových požadavků.
Na jedné straně jsou regulátoři, kteří doufají, že nová pravidla přinesou stabilitu po globální oblevě, na druhé straně brokeři, kteří vidí růst nákladů na největším světovém trhu průmyslových kovů. Důležité je také, že regulace znemožní makléřům udělení bezplatných úvěrů klientů, což je ale často gro jejich byznysu a že zasáhne nejen kontrakty „přes přepážku“, ale i burzovní smlouvy, tvrdí makléři a právníci.
Menší úvěrování bude znamenat menší objemy a stejně tak likviditu. Ředitel LME Martin Abbott kritizoval „chabě navrženou regulaci“ a silně naznačil možný přesun.
„Nacházíme se na světovém trhu a pokud to, co bylo dříve nemyslitelné je dnes výhodné, tak budiž“, řekl Abbott. Podle členů burzy je přesun jedna z možností, možná ne hned, ale reálně v následující dekádě. Logický by byl směr na východ, protože LME byla skoupena společností Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEx). „LME by vskutku mohla zvažovat přesun do Hong Kongu – proč by ne? Vlastní je HKEx a Čína spotřebuje 50% světových kovů“, řekl ředitel makléřské společnosti, který si nepřál být jmenován. Po přesunu by se burza musela plně elektronizovat, tedy zrušit legendární kulatý parket.
Úředník z Evropské komise řekl, že bude rád s LME jednat o možných problémových místech. „Ale toto je něco, z čeho se stane tržní norma a nebude mít vliv na všechny clearingová centra, jejich členy a klienty a cílem je hlavně ochrana prostředků klientů“, sdělil úředník z jednotky Komise, která se zabývá regulací EMIR.
Charvát, 7. 5. 2013
Zdroj: Reuters
Komentáře