Ekonomika různých států Vývoj ceny kovů

Ceny zlata se pohybují v neutrálním teritoriu a proběhlé výkyvy ceny indikují, že se trhy nacházejí ve fázi konsolidace bez trendu, který by je vyvedl jedním, nebo druhým směrem.

Ekonomické pozadí:

USA
Média se točí okolo předsedy centrální banky Bena Bernankeho a ekonomický růst je stále křehký. Zboží dlouhodobé spotřeby rostlo v dubnu o 3,3% po předchozím pádu o 5,9% v březnu. Nemovitosti také zhodnocují a to o 7,2% od začátku roku, což je pozoruhodný růst. Počet nezaměstnaných v týdenním horizontu klesl o 23 000.

Evropa
PMI (index nákupů firem) předčil očekávání a v květnu se vyšplhal na 47,7 z dubnových 46,9.
Německý index spotřebitelské důvěry se v květnu také zlepšil a to z 104,4 na 105,7.
Island jako první země oficiálně upustila od žádosti o členství v EU. Dánsko otevřeně tvrdí, že žádný vstup neočekává a Británie debatuje, zda v Unii zůstat.

Čína
HSBC zveřejnila klesající PMI z 50,4 na 49,6. Zpomalení růstu může snížit odhady HP na druhé čtvrtletí.

Japonsko
Nikkei 225 spadl ve čtvrtek o 7,3%, tedy největší denní propad od Tsunami v březnu 2011. Yen ztrácí na americký dollar 1,8%. Obě události však mohou pouze navazovat na normalizaci po rapidních výnosech v minulých týdnech.

Kovy
Zlato
Za minulý týden kleslo o $27, nyní je $63 pod cenou platiny.
Podrobněji v předchozím článku.

Stříbro
Týden propad o $0,13. Ve stříbru může stále být trocha života. Cestou nahoru předběhlo všechny ostatní kovy, ale zisky mu dlouho nevydržely. ETF redukovaly zásoby přibližně o 300 tun. Pohyby ceny se dají těžko interpretovat. Někdo se stříbra zbavil na začátku týdne a stlačil ho na $20,90, ve středu bylo zpět na $23. Poslední Commitment of Traders Report (COTR) ukazuje úbytek dlouhých pozic ve stříbře a přírůstek ktátkých.

Platina
Na úrovni $1450, o $5 za týden méně. Amplats bude diskutovat o uzavření 6000 pracovních míst s vládou, aby zajistili práci alespoň části propuštěných. Od ledna již z původního plánu propustit 14 000 dělníků slevili na 6000 a třeba budou v tomto směru pokračovat. Faktory pro platinu se ale v zásadě nezměnily. COTR ukazuje na úbytek dlouhých a nárůst krátkých pozic.

Paladium
Za $726, týdenní propad o $10. Paladium se otřelo o $755, ale ani tentokrát si zisky neudrželo. COTR dokonce potvrzuje nárůst dlouhých pozic, což ale komplikuje krátkodobý výhled. Do paladia investuje více a více lidí a otázkou je, jestli ještě zbývá někdo, kdo by mohl nakupovat.

Charvát, 27.5.2013.
Zdroj: CPI Financial

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře