Efekt zlaté horečky na australskou ekonomiku

Těžební průmysl v Austrálii zažil několik dobrých let. Skupina vědců/ekonomů změřila, o kolik jsou na tom protinožci lépe, než kdyby zlatá horečka neproběhla.
Podle dat zveřejněných Rezervní bankou Austrálie podpořilo těžební nadšení trvající celé desetiletí nadbytek utrácení za nové automobily a trvanlivé zboží pro domácnosti, jako je například nábytek, přístroje do domácnosti, televize, fotoaparáty a počítače.
Studie centrální banky ukazuje, že nákupy v těchto kategoriích byly o 20–30 % vyšší, než by tomu bylo bez takzvaného boomu.
„“Těžební boom podstatně navýšil australské životní standardy“, shrnují autoři referátu, ekonomové Peter Downes, Kevin Anslow a Peter Tulip.
Analýza ukazuje, že trend utrácení poháněly hlavně dva faktory. Za prvé vzedmutí disponibilních příjmů domácností na osobu, které činily v minulém roce o 13 % více, než kdyby k žádnému boomu nedošlo. Za druhé zvýšená nabídka po australských nerostech vytlačila nahoru směnný kurz australského dolaru, čímž učinila dovážené zboží jako auta, televizory a počítače pro místní spotřebitele levnějšími.
A to není vše. Kdyby k těžebnímu boomu nikdy nedošlo, australská míra nezaměstnanosti by byla o 1,25 % vyšší, jak poukazují výzkumníci.

Charvát, 27.8.2014
Zdroj: Mining. com

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře