Důvěryhodnost zásoby zlata ve Fort Knox

Ve filmu o Jamesi Bondovi z roku 1964 se agent 007 snaží zabránit padouchovi, Auricu Goldfingerovi, aby odpálil jadernou bombu uvnitř pevnosti Fort Knox. Ve scéně v pevnosti říká Bond: „Když ji [bombu] odpálíte uvnitř Fort Knoxu, celá zásoba zlata spojených států bude radioaktivní po… 57 let!“

Je to samozřejmě jen fikce. Fort Knox nikdy nebyl pod hrozbou jaderného výbuchu. I když, kdo ví? Objevují se totiž myšlenky, že by to stejně ničemu nevadilo, protože zlato z pevnosti nikdo neviděl od padesátých let. Nedávno na našich stránkách proběhl článek (Co bude se zlatem..) o teoretickém kolapsu dollaru a jeho možném dopadu na cenu zlata. Přestože zlatý standard dávno neplatí, USA podle všeho stále zásoby zlata drží. V oné úvaze jsme mlčky předpokládali, že zásoby ve Fort Knoxu a West Pointu skutečně jsou.

Zní to přehnaně, ale pravdou je, že poslední oficiální kontrola zlata ve Fort Knoxu proběhla v roce 1953. To by snad s přimhouřením oka dalo obhájit, ale pak je tu ještě fakt, že tehdejší audit zkontroloval jen asi 5% zásob. Úložiště zlata spojených států není samozřejmě ve stejné pozici jako finanční instituce pod pravidelným regulatorním dohledem, přesto může více než 50 let bez seriózní kontroly vyvolávat otázky o existenci zlata v pevnosti. Tyto otázky čas od času někdo položí, a tak existuje i řada konspiračních teorií. Nutno dodat, že v roce 1974 ke kontrole došlo, ovšem ta byla konsenzuálně označena za nedostačující. Není tak jednoduché zkontrolovat celé zásoby spojených států už pro jejich objem. Americká mincovna odhadla náklady na úplný audit na $60 milionů. Je to obrovské číslo, ale představuje pouze 0,02% z celkových zlatých zásob.

Vraťme se zpět k otázce, kterou jsme již dříve rozebírali. Jak to Bude se zlatem, pokud by zkolaboval dollar? A hlavně, co by se stalo s tímto zlatem? Z minulé úvahy jsme byli schopni odhadnout cenu zlata pro takovouto situaci mezi $5000 až $10 000 za trojskou unci (což je asi pěti až desetinásobek dnešní ceny), na základě krytí určitého procenta amerického dluhu zlatem. Pokud by se ale potvrdily pochyby o existenci zásob ve Fort Knoxu, znamenalo by to nižší nabídku, než se kterou počítá dnešní trh a samozřejmě tedy mnohem vyšší ceny. Ty už se nikdo neodvažuje ani odhadovat.

Zdroj: Kitco commentary 4.1.2013
Překlad: Charvát 7.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře