Drahé zlato globálně zhoršuje poškození zdraví rtutí (OSN)

Pozn. Rtuť se používá k oddělení zlata od zbytku rudy. Rtuť může poškodit mozky dětí. Vysoká cena zlata žene nahoru objem toxické rtuti v malých dolech rozvojových zemí.

Studie OSN zveřejněná ve čtvrtek zjistila, že jed může způsobit poškození mozku dětí tisíce mil daleko. Vyjednávači ze 120 států se sejdou v Ženevě příští týden, aby dokončili jednání o smlouvě ke snížení používání rtuti. Ta je vypouštěna hlavně při dolování zlata a uniká také z tepelných elektráren na uhlí.

Zhodnocení zlata ze $400 na $1700 za necelé desetiletí nastartovalo rozvoj malých dolů v Jižní Americe, Africe a Asii, které zaměstnávají 15 mil. lidí. Dělníci riskují akutní otravu a vypouštění rtuti do ovzduší a řek se celosvětově rozšiřuje.

Rtuť je tekutý kov a může způsobit poškození obzvlášť na mozku plodů a novorozenců. „Vystavování novorozenců a matek rtuti je kruté a čím dál víc zbytečné riskování“, sdělil Achim Steiner, vedoucí UNEPu (Program pro životní prostředí OSN), agentuře Reuters, s dodatkem, že existují čistší metody, než je použití rtuti.

Emise rtuti z řemeslných a malých dolů se od roku 2005 do roku 2010 zdvojnásobily na 727 tun, v globálu je to 35% podle UNEPu. Zpráva udává, že celosvětově se emise téměř dotýkaly hranice 2000 tun. Většina pochází z asijských států v čele s Čínou. Část produkce mají na svědomí také sopky.

Rtuť se do organismu dostává hlavně konzumací ryb jako methylrtuť. Týká se to hlavně velkých predátorů, jako jsou žraloci, mečouni, makrely a tuňáci.
OSN plánuje konferenci v druhé části roku, měla by se uskutečnit v Japonsku. Spousta národů už zpřísnila zákony – USA k 1. 1. 2013 a EU už v roce 2011.

Zdroj: www.Reuters.com
Překald: Charvát 12.1.2013

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře