Draghi: Není rozumné, aby centrální banky prodávaly zlato

Mario Draghi, prezident ECB. Podle prezidenta Evropské centrální banky hrají zlaté rezervy stále důležitou roli v bilancích centrálních bank celého světa a jsou chápány jako zdroj bezpečí.

Mario Draghi, promluvil na Harvard Kennedy School of Business dne 9. října a dostal otázku na zlato jako rezervní aktivum centrálních bank. Poukázal na své dřívější působení jako guvernér italské centrální banky, která má čtvrté největší zlaté rezervy na světě.

„Je to jasně neúměrné velikosti země, ale nikdy mi nepřišlo moudré zásoby zlata prodávat“, řekl a dodal, že zlaté rezervy také poskytují zemi určitou ochranu před fluktuacemi amerického dollaru (zlaté rezervy jsou obvykle vykazovány v historických cenách, proto se jejich ocenění nemění tak jako cena na trhu, pozn. redakce). Také upozornil, že diverzifikace rizika je důvodem, proč země, které před pár lety zlato prodávaly, dnes ve velké míře s prodeji přestaly.

„Zkušenost centrálních bank, které zlikvidovaly své veškeré zásoby zhruba před deseti lety není považována za velice povzbudivou“, dodal Draghi.

Nejen, že přestaly prodávat, ony dokonce spoustu zlata opět nakupují. Nedávný článek na Bloombergu upozornil, že letos přidají centrální banky do svých trezorů na 350 tun kovu. Vycházel z dat od World Gold Council.

Charvát 22.10.2013
Zdroj: Kitco News, Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře