Dovoz zlata do Indie opět roste

Dovoz zlata do Indie opět roste

Jestliže indický dovoz zlata klesl v loňském roce dokonce na sedmileté minimum, tak minimálně v letošním prvním čtvrtletí byla situace naprosto jiná. Oproti stejnému období loňského roku vzrostl indický import zlata z 510 na 521 tun.

Indie je spolu s Čínou daleko největším světovým spotřebitelem fyzického zlata. Poté, co v loňském roce poptávka po zlatě v obou zemích poklesla, tak ta indická se letos šplhá opět k vyšším hodnotám. Jen v prvním letošním čtvrtletí vzrostl indický dovoz fyzického zlata z 510 tun na 521 tun.

Několik důvodů

Není jednoznačný důvod, proč se indická poptávka po zlatě opět vrátila k růstu. Svou roli samozřejmě hraje záliba Indů ve zlatých špercích, stejně jako dobrá možnost investice svých finančních prostředků.

Velkou roli však tentokrát zřejmě hrají i ekonomická opatření indické vlády premiéra Módího. Těmi nejvýraznějšími jsou asi dvě.  Tím prvním je oznámení vlády z listopadu loňského roku o stahování bankovek s vysokou nominální hodnotou z oběhu. Celkově vy tak měly být z oběhu staženy bankovky s celkovou nominální hodnotou 220 miliard amerických dolarů, což představuje plných 86 procent indické oběžné měny. Obchod se zlatem je přitom bytostně závislý na hotovostních transakcích.

Výsledek obrázku pro Indie, zlato, foto

Zlato se i Indů těší velké oblibě

Svou roli také hraje nižší cena zlata a snaha maloobchodníků předzásobit se zlatem. Ta vyplývá z přípravy zavedení nových sazeb daní z přidané hodnoty a služeb, která má v polovině roku nahradit soustu federálních a státních odvodů. A mohla by tvrdě postihnout maloobchodníky se zlatem.

Trend pokračuje

Tato čísla za první čtvrtletí vyvolávají optimismus i v celoročních odhadech. Jestliže v posledních pěti letech bylo do Indie v průměru ročně dovezeno 709 tun zlata, letošní odhady směřují až k metě 900 tun. A že to není odhad mimo realitu, dokazuje i květnová informace agentury Reuters, podle níž se dubnové dovozy během ročního hinduistického a jainského svatého festivalu Akshaya Tritiya meziročně více než zdvojnásobily na 75 tun.

A zajímavost na závěr. Indové opravdu zlato milují, neboť podle Economic Times již v roce držela indická veřejnost zhruba 20 000 tun zlata.

Zdroj: mining.com

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře