Doba expanze železné rudy je u konce, tvrdí těžařský gigant

Časy, kdy se v oblasti těžby železné rudy bohatě utrácelo, jsou minulostí. To je verdikt BHP Billiton Ltd., největší těžební společnosti na světě.
BHP a rivalové Rio Tinto Group a Vale SA zaplavují světový trh s železnou rudou potom, co utratili 120 miliard dolarů na rozšíření kapacity dolů v Austrálii a Brazílii.
Nyní klesly ceny na nejnižší úroveň za posledních pět let, protože nadprodukce se sešla se zpomalením čínské ekonomiky, která má na světě největší spotřebu.
„Naše společnost jasně vyjádřila, že období pro masivní expanze v oblasti železné rudy jsou nyní za námi“, řekl ředitel BHP Andrew Mackenzie akcionářům.
Celkový objem výstupů poslaných po moři letos převýší poptávku o celých 100 milionů tun, vloni to bylo o 16 milionů tun. Data vychází z informací od HSBC. Ceny, které se v Číně momentálně pohybují kolem 70 dolarů za tunu, se v příštím roce mohou propadnout i na 60 dolarů. „I při těchto cenách se nám podniká velmi hladce“, sdělil Mackenzie: „Jasně jsme hlásili, že ceny na těchto úrovních očekáváme po delší dobu.“
Díky investicím do mědi může BHP vydělat na rostoucí poptávce po energii v rostoucích ekonomikách. Akcionáři společnosti budou v květnu hlasovat o odštěpení části aktiv pod novou právnickou osobu. Půjde o největší odštěpení společnosti v těžebním průmyslu v historii. Mělo by se dotknout především divizí hliníku, uhlí a stříbra. Nová společnost bude mít hodnotu kolem 15 miliard dolarů.

Charvát 23.11.2014
Zdroj: Bloomberg

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře