Dluhy EU a MMF – věřitel Čína nastolí nový světový pořádek

Zlatý standart – ukončen… Dluhy států EU rostou… není na reformy a na sociální dávky… MMF (Mezinárodní Měnový Fond) nezvládá tento stav…
Britský ekonom Phillip Coggan říká, že největší věřitel Čína bude diktovat zcela nový mezinárodní politický a ekonomický systém…
Coggan uvedl v rozhovoru s časopisem IMF Survey, který vydává Mezinárodní měnový fond (MMF)…

Coggan v rozhovoru poukazoval na to, že i předchozí krize mezinárodního monetárního systému vyústily ve změnu mezinárodních pořádků.
Původně tu byl zlatý standart. Výsledkem zastavení zlatého standardu zajišťujícího hodnotu měn ve 30. letech minulého století vznikla v roce 1944 dohoda z Bretton Woods. Hodnotu všech měn měl určovat kurz k dolaru, přičemž dolar zůstal jedinou měnou formálně navázanou na zlato.

Systém vázání na dolar a dolaru na zlato se ale na počátku 70. let zhroutil a byl nahrazen systém plovoucích směnných kurzů. Nastalé inflační tlaky pak dostaly na starost silné centrální banky. Nyní se ale podle Coggana hroutí i tento systém.

Historii lidstva spatřuje Coggan jako souboj mezi věřiteli a dlužníky. Věřitelé podle něj během času trvali na zdravých penězích, které byly vázané  například na zlato, či jiné měny, aby neprodělávali. Dlužníci naopak chtěli pružné, rychlé peníze. Chtěli, aby jich vznikalo více v čase krize, nebo aby se měnily směnné kurzy, aby mohli snížit hodnotu svých dluhů.

Kolik vydrží lidé bez revolty?

Výše současných dluhů přitom podle Phillipa Coggana nemá obdoby. Vlády sice v minulosti byly i zadluženější, avšak jejich dluhy dnes prostupují celou ekonomikou, že zadlužené jsou nejen domácnosti, firmy, ale i banky. Většině vyspělých zemí má nyní tří až čtyřnásobnou zadluženost než produkci HDP, tedy 300 – 400% a Irsko, či Island má dokonce sedmi až devítinásobný dluh než je produkce HDP.

Důsledkem tak vysokých dluhů podle něj mimo jiné bude, že vlády nebudou schopny plnit své sliby lidem, například v podobě penzí či zdravotní péče. Podle Coggana nemůže současná evropská dluhová krize skončit jinak, než že věřitelé ze severní části kontinentu přijdou o peníze, které půjčili problémovému jihu. „Důležité je, kolik toho řečtí voliči vydrží bez revolty. A kolik vydrží němečtí voliči odepisovat dluhů bez revolty?“ doplnil ekonom.

Odkaz:
http://www.novinky.cz/ekonomika/262101-az-skonci-dluhova-krize-novy-svetovy-poradek-pry-nastoli-cina.html

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře