Pokles inflace v Evropě pokračuje a Draghi stále váhá

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi na čtvrteční tiskové konferenci neřekl nic nového, z čehož jsou investoři pravděpodobně zklamaní. Potvrdil dříve ohlášené prostředky pro stimulaci evropské ekonomiky, jenže ty jsou už dlouho považovány za příliš „měkké“.
Inflace v Eurozóně opět poklesla a nyní je na úrovni 0,3 %. Ve slabších evropských ekonomikách už klesají ceny. Dokonce i analýza vylučující dočasné faktory (a tedy ukazující trend) vykazuje inflaci pod 1 %.
Tento postupný tah směrem k deflaci upevňuje problémy Evropy tím, že devastuje důvěru investorů a negativní dopad má i na dluhové břemeno. Trhy se ozývají a protestují, že s krátkodobými úrokovými sazbami těsně nad nulou by bylo namístě reagovat dramatičtěji, tak jako v USA, Japonsku a Velké Británii.
Kvantitativní uvolňování v Evropě ovšem naráží na právní komplikace vyplývající z Maastrichtské smlouvy, resp. Paktu stability a růstu. Ovšem sám Draghi v minulosti prohlásil, že tyto překážky nejsou nepřekonatelné a že kvantitativní uvolňování po vzoru Fedu je jednou z možností.

Charvát, 3.10.2014
Zdroj: Bloomberg View

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře