Desetina těžby zlata je bez zisku

Klesající cena zlata má za následek, že podle odhadu společnosti Metal Focus není 10 procent současné světové těžby zlata ziskových.

Když se v únoru 2011 pohybovala cena trojské unce zlata na rekordní úrovni těsně pod 2000 dolary, vyvolalo to velký zájem těžařů o dobývání tohoto drahého kovu. Těžba rostla i v méně lukrativních nalezištích a loni dosáhla rekordních 3 114 tun. Jenže cena od té doby postupně klesla až na dnešních 1200 dolarů a těžaři mají problémy udržet svou produkci v zisku. Řada z nich dokázala výrazně srazit své náklady na těžbu a klesající cenu se snaží nahradit vyšší produkcí. Ještě letos se odhaduje nárůst těžby, i když nejmenší za posledních šest let, v příštím roce je však už předpovídán pokles. Těžaři v méně výnosných lokalitách už budou finančně vyčerpáni a těžbu začnou omezovat.

Předpovědi na letošní vývoj cen zlata navíc nejsou pro těžaře příliš optimistické, i když předpovídají mírný růst cen. Odhady Bank of America či Standard Chartered se pohybují kolem 1300 dolarů v závěru letošního roku. To je pro řadu již finančně vyčerpaných těžařů málo. Zlato navíc není v současné době pro mnoho investorů tou nejžádanější investicí, zejména ve srovnání s posilujícím dolarem či výrazným růstem řady akciových trhů. Jako příklad může posloužit Indie jako největší světový spotřebitel zlata. Zatímco u nákupu zlata došlo v minulém roce k poklesu, naopak index akciového trhu vzrostl o čtvrtinu a investice Indů do podílových fondů o třetinu.

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře