De Beers vzdává kanadské diamanty

De Beers vzdává kanadské diamanty

Těžař a největší světový obchodník s diamanty, jihoafrická společnost De Beers, ukončil své práce na hledání diamantů v Kanadě. Učinil tak poté, co průzkumné vrty ukázaly, že předpokládaná místa výskytu diamantů tyto neobsahují.

Povodí řeky Athabasca na severu kanadské provincie Saskatchewan je známé velkými ložisky uranu. Jihoafrický těžař a obchodník s diamanty, společnost De Beers, se zde pokoušel najít i diamanty.

Společnost k tomuto kroku vedlo zjištění saskatchewanských geologů, že zdejší půda může obsahovat rudu kimberlitového stylu (ruda obsahující diamanty). De Beers tak loni v létě provedla zkušební vrty na sedmi z celkem 85 zjištěných magnetických anomálií. Přestože však společnost v závěrečné zprávě pro Kanadskou geologickou službu konstatovala, že magnetické anomálie jsou v tomto prostředí zcela neobvyklé, došla nakonec na základě provedených vrtů k závěru, že tyto magnetické anomálie neobsahují diamanty, ale nejpravděpodobněji magnetické materiály ve směsi s organickým materiálem v nadloží.

View of a pond identified as a magnetic anomaly by De Beers Canada in its survey of CanAlaska Uranium's West Athabasca diamond project. Image by CanAlaska Uranium.

Ostatní se nevzdávají

De Beers tak hledání diamantů koncem loňského roku ukončila a území o rozloze cca 17,5 tisíce hektarů vrátila společnosti CanAlaska Uranium. Tato společnosti spravuje území o ploše cca 202 tisíc hektarů a průzkum zde provádí již od roku 2004. Na své projekty zde hodlá vynaložit 85 milionů dolarů ve spolupráci s joint ventures partnery, mezi nimiž nechybí například japonská Mitsubishi, korejské uranové konsorcium JV a další.

Na území nazývaném „Saúdská Arábie uranu“ v povodí řeky Athabasca pokračují ve svých pracech i další těžařské firmy – NexGen Energy, Denison Mines, Fission Uranium a další.

Zdroj: mining.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (1 hlasů, průměr: 10,00 out of 10)
Loading...

Komentáře