David Karp – Kašlal na školu programoval a prodal své stránky za 1,1 miliardy USD – Blogovací platforma Tumblr

Hurá další dolarový miliardář, ale pozor je mu jen 26 a začal bez kapitálu, jen na internetu, přičemž vypustil i střední školu, naučil se programovat a po šesti letech jeho internetový projek – Blogovací platforma Tumblr – koupila americká internetová společnost Yahoo. Dnes 20.5.2013 potvrdila převodní částku. Za blogovací platformu Tumblr obdrží David Karp závratných 1,1 miliardy dolarů. Je to nejvyšší cena, jakou Yahoo vyplácí za projekt od nástupu Marissy Mayer,nejlépe placené manažerky současnosti, na post CEO. Yahoo přitom nepřetržitě skupuje unikátní a nadějné koncepty, Mayer spolkla mimo jiné start-upy Propeld, Summly a OnTheAir. Ale nikdy nešla kupní cena přes řád desítek milionů dolarů.

Karp není nabiflovaný génius. Má jen základní vzdělání. V 11 letech sedl k počítači a naučil se programovat. Na pouhý rok strčil nos na prestižní Bronx High School of Science, ale seznal, že mu více bere než dává. Místo učení si v 12 letech založil konzultantskou firmu a radil zájemcům o programování. V pubertě tak měl první vydělané peníze. A ne málo, protože se sbalil a odjel do Japonska nasát inspiraci. Po návratu se opět zavřel v pokoji matčina bytu a v roce 2007 vyjel s Tumblr.

Název „tumblelogs“ označuje krátké blogy s krátkými příspěvky. Karp „neudělal nic převratného“, jen obstaral technické řešení, aby se na webu daly fofrem publikovat texty, fotografie i videa a například oproti Facebooku nic nehlídal, nestanovil žádná omezení. Mohli jste si psát, postovat a uploadovat cokoli. Ostatně byl to Váš blog! Liberál Karp měl sice problémy s úřady, když musel vysvětlovat, proč je na Tumblr pornografie, xenofobní, rasistické i teroristické příspěvky. Jenže tím dostal prostor k propagaci svého projektu. „Nikdo nemá právo soudit jiné za názor. Co je norma? Kdo ji určuje? Má-li někdo potřebu sdělit extrémní pohled, ať si u mě založí blog. Pokud Amerika není dost svobodná, Tumblr ano,“ byl Karpův jednoduchý závěr.

Ostatně na Tumblr si v roce 2011 svůj první blog založil i prezident Barack Obama.

V roce 2012 byl již mezi deseti nejnavštěvovanějšími weby na světě a uživatele získával geometrickou řadou.

Nyní je na Tumblru 108,5 milionu blogů a 50,9 miliardy příspěvků, každý den  přibývá + 90 milionů příspěvků !

Kdo nemá blog na Tumblr, je out – i tak začal být vnímán.

„Rozhodl jsem se nevymýšlet žádný obsah. Lidé nejlépe vědí, co je zajímá. Pokud dostanou platformu, na které se mohou realizovat, budou ji navštěvovat oni i jejich přátelé. Tumblr je prostředí pro každého. Tumblr je nezkreslený svět,“ uvedl Karp a pro Marissu Mayer byl jasným důvodem pro koupi. „Co dělá Tumblr výjimečným, je schopnost zajistit úplnou svobodu projevu. Takovou stránku nemá smysl postavit znovu. Kdokoli další bude druhý,“ říká Mayer, jež směřuje Yahoo na mladé. Nick D’Aloisio, autor mobilní aplikace Summly a v 17 letech nejmladší zaměstnanec Yahoo, bude titulní tváří příštího FC. Trend nezletých miliardářů je nezastavitelný.

„Není snadné přesvědčit studenty, aby sbírali motivaci ke zkouškám, když jejich vrstevník, který nikdy žádné zkoušky nesložil, vydělal částku, kterou oni neuvidí možná celý život. A je obtížné přiznat, že souběžně s absolvováním univerzity by čas na realizaci projektu neměl. Před Karpem smekám, jde o objektivní zhodnocení jeho úsilí,“ uznal Sree Sreenivasan, chief digital officer Kolumbijské univerzity.

„Internetové prostředí je objektivním měřítkem úspěšnosti. Přístupné je zadarmo a celosvětově. Pokud vytvoříte projekt atraktivní globálně, jste okamžitě na seznamu největších internetových žraloků, kteří nepotřebují zaměstnávat vlastní vývojáře a kreativce. Proč také? Proč by měli cokoli naslepo zkoušet? Oni si počkají, který z projektů je životaschopný a oblíbený, a ten bez rizika koupí,“ říká Karp lakonicky.

David Karp už nemá sídlo u maminky v bytě, ale na Manhattanu ve Flatiron District.

Stále řídí italský skútr značky Vespa a s přítelkyní Rachel Eakley, mimochodem vysokoškolačkou, žije v loftovém bytě za 1,6 milionu dolarů v Brooklynu. „Nemám doma knihy, nemám ani mnoho oblečení. Lidé vyplňují svoje domy zbytečnostmi, které většinou ani nevyužívají,“ říká Karp, který má z jednání s Yahoo zajímavou zkušenost. „Marissu Mayer nadchlo, že nemám reprezentativní sídlo, značkové sako ani nejezdím limuzínou. Řekla, že se evidentně soustředím na výsledky, ne na dojem. Nevím, zda je to správné, ale mě to vystihuje. Takový jsem já,“ dodává.

Po uzavření podmínek transakce s Yahoo poslal matce SMS ve znění: „Mami, teď poznáme, co je skutečná ekonomická krize. Nebudeme totiž vědět, co s penězi.“

Nové vydání časopisu FC se 17letým Nickem D’Aloisiem na obálce vyjde příští týden, poprvé je již více než 30 % tištěného nákladu zamluveno předplatiteli.

Petr Casanova

Zdroj: http://www.firstclass.cz/zivoty-bohatych/vykaslal-se-na-skolu-a-svou-internetovou-stranku-ted-prodal-za-11-miliardy-dolaru/

1 Hvězda2 Hvězdy3 Hvězdy4 Hvězdy5 Hvězd6 Hvězd7 Hvězd8 Hvězd9 Hvězd10 Hvězd (Zatím nehodnoceno.)
Loading...

Komentáře